Rzeczpospolita: Polska jest krajem, gdzie rolnictwo jest silnie rozdrobnione

Autor: Rzeczpospolita 13 listopada 2019 12:10

Rzeczpospolita: Polska jest krajem, gdzie rolnictwo jest silnie rozdrobnione fot. shutterstock

Polska wybrała odmienną niż inne kraje drogę zmian rynku ziemi rolniczej i związanych z nim zmian struktury obszarowej gospodarstw - czytamy w Rzeczpospolitej.

Polska z ok. 1,4 mln gospodarstw znajduje się wśród krajów UE o największej ich liczbie (za Rumunią). Jest też wśród krajów o niskim udziale (21 proc.) powierzchni użytkowanej przez gospodarstwa o większym obszarze (czyli ponad 100 ha użytków rolnych) i udziale dzierżawy w użytkowaniu ziemi rolniczej (19 proc.). Jest nadal zatem krajem, gdzie rolnictwo jest silnie rozdrobnione i przeważają małe i średnie gospodarstwa, będące głównie własnością rolników.

W większości krajów, zwłaszcza takich, gdzie rolnictwo uznawane jest za wysoko rozwinięte i konkurencyjne, zmianom strukturalnym towarzyszy spadek liczby gospodarstw oraz wzrost udziału powierzchni użytkowanej przez większe z nich i wzrost udziału dzierżawy prywatnej w użytkowaniu ziemi.

To presja otoczenia wymusza na rolnikach poszukiwanie korzyści wynikających z tzw. efektu ekonomii skali. W rolnictwie najłatwiej to uzyskać poprzez powiększenie gospodarstwa lub stada zwierząt. Na przeszkodzie stają ograniczone, a w dodatku malejące zasoby ziemi rolniczej oraz mała ilość ziemi pojawiającej się w obrocie. Mając to na uwadze, można stwierdzić, że w Polsce mamy jeszcze wiele do zrobienia.

Więcej w Rzeczpospolitej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI