Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego

Autor: PAP 30 lipca 2021 14:25

Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego/ fot. shutterstock

Rząd zajmie się w piątek projektem nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Nowe przepisy zwiększą m.in. limit oleju napędowego, zużywanego na 1 ha upraw rolnych.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Projektowane przepisy zakładają zwiększenie limitu oleju napędowego, zużywanego na 1 ha upraw rolnych ze 100 l do 110 l. Wzrośnie także limit zużycia oleju napędowego w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową bydła (DJP) z 30 l do 40 l, w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydła.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że proponowane rozwiązania mają na celu zmniejszenie kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych, przez zwiększenie wsparcia finansowego do wykorzystywanego w produkcji rolnej paliwa. Zwrócono uwagę, że w ostatnich latach koszty produkcji rolnej zwiększyły się m.in. z powodu drożejącego paliwa, a przy niskich cenach, jakie uzyskują producenci rolni, produkcja staje się coraz mniej opłacalna. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI