Rynek pracy: Zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy m.in. w przemyśle spożywczym

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 27 listopada 2020 10:25

Rynek pracy: Zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy m.in. w przemyśle spożywczym Wolne miejsca pracy czekają na Ukraińców w Polsce również w czasie drugiej fali pandemii/ fot. shutterstock

Wolne miejsca pracy czekają na Ukraińców w Polsce również w czasie drugiej fali pandemii. Największe zapotrzebowanie na migrantów zarobkowych można zaobserwować obecnie w przemyśle spożywczym, branży logistycznej. Centrum Analityczne firmy zatrudnienia międzynarodowego Gremi Personal dokonało analizy branż, w których Ukraińcy mogą znaleźć zatrudnienie jesienią i zimą.

Dane bazują na badaniach rynku pracy i oficjalnych statystykach.

Polska gospodarka przeżywa kryzys, ale nie jest on tak głęboki, jak podczas pierwszej fali koronawirusa. Według GUS w III kwartale PKB Polski spadło o 1,6% w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku, notując jednocześnie wzrost o 7,7% w porównaniu z drugim kwartałem, czyli okresem narodowej kwarantanny. Generalnie Polska przechodzi kryzys lepiej niż Ukraina i inne kraje europejskie, gdzie średni spadek PKB wynosi 4,3%. Najlepiej radzą sobie podczas drugiej fali kryzysu przedsiębiorstwa produkcyjne.

Jesienią, w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, tradycyjnie przedsiębiorstwa spożywcze (rybne, mięsne, cukiernicze, producenci mrożonek) zwiększyły produkcję, a co za tym idzie, potrzebują więcej pracowników z Ukrainy. W branży logistycznej i magazynowej wzrost zapotrzebowania wynika ze wzrostu sprzedaży w ramach e-commerce i zamknięcia centrów handlowych. Na przełomie stycznia i lutego prognozowany jest sezonowy wzrost wielkości produkcji w przedsiębiorstwach motoryzacyjnych i zakładach elektronicznych, w których obecnie zatrudnionych jest wielu Ukraińców.

- Sytuację może zmienić pandemia. Już jednak widzimy, że przedsiębiorstwa produkcyjne znacznie lepiej radzą sobie z drugą falą koronawirusa niż pierwszą. Obecnie przedsiębiorstwa, w których zatrudnieni są Ukraińcy, funkcjonują stabilne. Także liczba wolnych miejsc pracy dla Ukraińców jest zbliżona do ubiegłorocznej, bez względu na fakt, że niektóre fabryki nieznacznie ograniczyły produkcję, obawiając się, że ich towary nie znajdą nabywców z uwagi na spadek konsumpcji. Zaskoczyło nas, że firmy stoczniowe, z którymi współpracujemy, również nie spowolniły swojej produkcji. Ich zamówienia na jachty planowane są z dwuletnim wyprzedzeniem- powiedział Tomas Bogdevic, dyrektor generalny agencji zatrudnienia międzynarodowego Gremi Personal.

Zdaniem Bogdevica trudniej jest o pracę w gastronomii i hotelarstwie, a także w branży usługowej. Restauracje i kawiarnie w Polsce działają wyłącznie na wynos, więc potrzebują mniej pracowników. Hotele z kolei, są otwarte tylko dla osób podróżujących służbowo, a polski rząd nie planuje ich ponownego otwarcia dla wszystkich na ferie zimowe do 17 stycznia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI