Ruch Hołowni chce zmian w funduszu sołeckim

Autor: PAP 10 marca 2021 14:05

Ruch Hołowni chce zmian w funduszu sołeckim Ruch Hołowni chce poprawy skuteczności funduszu sołeckiego; fot. shutterstock.com

Zwiększenie kwoty refinansowania gminom przez budżet państwa środków wydanych na fundusz sołecki oraz m.in. rozszerzenie możliwości aplikowania o środki zewnętrzne przez sołectwa - są wśród postulatów Polski2050 przedstawionych w środę przez posłankę Hannę Gill-Piątek.

Posłanka na konferencji prasowej zorganizowanej z okazji przypadającego na czwartek Dnia Sołtysa, podkreśliła, że w Polsce jest ponad 40 tys. sołectw, a od ponad dekady funkcjonuje fundusz sołecki, dzięki któremu polska wieś zmienia się na lepsze.

Posłanka poinformowała, że Polska 2050 we współpracy z sołtysami opracowała postulaty, które mają na celu poprawienie skuteczności tego funduszu.

Pierwszy postulat przedstawiony przez ruch, to wzrost kwoty refinansowania przez budżet państwa gminom środków wydanych na fundusz sołecki; obecnie wynosi on 20, 30 i 40 proc., w zależności od zamożności gminy. Zdaniem Polski2050, na czas kryzysu stawki powinny zostać zwiększone odpowiednio do 40, 50 i 60 proc.

Drugi postulat, to przyznanie sołtysom legitymacji skargowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i umożliwienie im wnoszenia skarg na rozstrzygnięcia finansowe władz gminy. Trzeci postulat to rozszerzenie możliwości aplikowania o środki zewnętrzne przez sołectwa. Zdaniem Polski 2050, sołtysi powinni mieć możliwość aplikowania o środki z funduszy norweskich czy unijnych.

Kolejny postulat, to wprowadzenie możliwości ubezpieczenia sołtysów od odpowiedzialności cywilnej przez gminę. Zdaniem Polski 2050 należałoby także stworzyć specjalną ścieżkę grantową w Narodowym Instytucie Wolności specjalnie dla sołectw na inicjatywy lokalne, rozwijające możliwości rozwijania społeczności.

Fundusz sołecki, to pieniądze w budżecie gminy zagwarantowane dla sołectwa na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. Jak zaznacza na swojej stronie resort spraw wewnętrznych i administracji, ilość pieniędzy dla sołectwa jest uzależniona od zamożności gminy, a wzór za pomocą którego oblicza się wysokość środków przypadających na dane sołectwo zawiera ustawa o funduszu sołeckim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI