RPP nie podniosła stóp procentowych. Raty kredytów bez zmian

Autor: PAP / Money.pl / RMF24 05 października 2022 15:35

RPP nie podniosła stóp procentowych. Raty kredytów bez zmian Większość ekonomistów ankietowanych przez PAP Biznes oczekuje, że w październiku Rada Polityki Pieniężnej podniesie główną stopę procentową o 25 pb / fot. shutterstock

W dniu dzisiejszym zbiera się Rada Polityki Pieniężnej która - zdaniem ekonomistów - zadecyduje o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Stało się jednak inaczej.

Wzrost stóp procentowych w październiku - o ile? 

Ekonomiści przewidywali, że po ostatniej podwyżce stóp procentowych nastąpi stabilizacja. Adam Glapiński po wrześniowym posiedzeniu przyznał, że w październiku możliwy jest albo brak zmian stóp procentowych albo ich wzrost o 25 pb. 

Niestety wskaźnik inflacji we wrześniu mógł negatywnie wpłynąć na wcześniejsze przewidywania. 

Większość ekonomistów ankietowanych przez PAP Biznes oczekiwało, że w październiku Rada Polityki Pieniężnej podniesie główną stopę procentową o 25 pb, jednak po zaskakująco wysokim odczycie inflacji za wrzesień część z nich zaznacza, że Rada może zdecydować się na mocniejszy ruch - o 50 pb.

RPP nie podniosła stóp procentowych 

Kredytobiorcy wbrew oczekiwaniom rynku odetchną z ulgą. Rada Polityki Pieniężnej tym razem nie podniosła stóp procentowych. Stopa referencyjna pozostała na poziomie 6,75 procent. To oznacza, że przynajmniej na razie kredytobiorcy nie zapłacą wyższej raty.

Co oznaczałaby kolejna podwyżka stóp procentowych? 

- Jeśli Rada Polityki Pieniężnej już po raz dwunasty podwyższyłaby stopy procentowe o 25 punktów bazowych, do 7 proc., to oznaczałoby, że coraz trudniej Polacy mogliby uzyskać nowy kredyt hipoteczny. Z kolei w przypadku kredytów już spłacanych podwyżka wywołałoby wzrost rat oraz to, że kredyt byłyby spłacany bardzo wolno - podaje money.pl. 

- W przypadku kredytu na 300 tys. zł na 25 lat z marżą 2,21 proc., który został przyznany we wrześniu 2021 r., rata wzrosła z początkowego poziomu 1 337 zł do 2 618 zł po podwyżce. Oznaczałoby to wzrost o 95 proc. - wylicza Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI