×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Romanowski: Chcemy związać polskie tradycyjne rolnictwo z nowymi technologiami

Autor: PAP 08 czerwca 2019 15:40

Chcemy związać polskie tradycyjne rolnictwo z nowymi technologiami - powiedział w piątek podczas Kongresu "Polska Wielki Projekt" wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Tworzona przez GPW wraz z resortem rolnictwa platforma do obrotu towarami rolnymi pozwoli lepiej je sprzedawać - mówił prezes giełdy w Warszawie Marek Dietl.

Pierwszego dnia Kongresu "Polska Wielki Projekt" w piątek, podczas panelu dotyczącego m.in. nowych technologii w rolnictwie, wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski ocenił, że tradycyjne polskie uprawy i hodowla powinny być związane z nowymi technologiami.

"Chodzi także o tradycyjne gospodarstwa wschodniej, południowej i centralnej Polski, gdzie występuje rozdrobnienie" - dodał wiceszef resortu rolnictwa.

"Mamy wiele zobowiązań wobec regionów (kraju - PAP) i chcemy związać polskie tradycyjne rolnictwo z nowymi technologiami". Romanowski podkreślił, że polscy producenci potrafią pozyskiwać rynki ze względu m.in. na to, że inwestują w nowe technologie.

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl przypomniał, że tworzona wraz z resortem rolnictwa platforma do obrotu towarami rolnymi pozwoli lepiej je sprzedawać. "Jest to przedsięwzięcie, które z jednej strony jest typowym przedsięwzięciem dla Giełdy (...), z drugiej strony, w rolnictwie dużym wyzwaniem jest to, że jest pewna logistyka i trzeba zorganizować system, który pozwoli nie tylko obracać w formie platformy elektronicznej, ale żeby możliwa była fizyczna dostawa produktów" - powiedział Dietl. "To jest pewnym wyzwaniem i nad tym pracujemy" - dodał.

"Giełda ma być po to, żeby lepiej sprzedać. Będzie to coś bardzo osadzonego w gospodarce realnej, jednocześnie będzie korzystać z narzędzi, które zostały wypracowane do stworzenia efektywnego obrotu - każdemu rolnikowi, konsumentowi czy uczestnikowi rynku rolnego da kluczową informację do podejmowania racjonalnych decyzji ekonomicznych, czyli informację o cenie" - podkreślił prezes warszawskiej giełdy.

"Wiążące umowy zostały podpisane w zeszłym roku, a termin realizacji nie jest zagrożony. Teraz jest kwestia umów z tymi, którzy mają zapewnić logistykę" - poinformował. Prezes GPW ocenił, że głównym zadaniem w tej chwili jest stworzenie systemów magazynowego i rozliczeniowego.

We wcześniejszym komunikacie GPW poinformowała, że uruchomienie platformy obrotu towarami rolnymi - "Platformy żywieniowej" - zostało uwzględnione w jej aktualnej strategii do 2022 roku. W praktyce Platforma Żywnościowa będzie elektroniczną giełdą, za pomocą której i rolnicy indywidualni, i grupy producentów, i inne podmioty z sektora rolno-spożywczego, będą miały możliwość zawierania kontraktów i sprzedaży towarów na równych, przejrzystych zasadach. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI