×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rolnik nie dostanie już kredytu? Sejm uchwalił zmiany prawne

Autor: Puls Biznesu 09 grudnia 2021 10:39

Rolnik nie dostanie już kredytu? Sejm uchwalił zmiany prawne Senat zaproponował, a Sejm jednogłośnie uchwalił zmiany prawne, które odcinają rolników od kredytu. / fot. shutterstock

Senat zaproponował, a Sejm jednogłośnie uchwalił zmiany prawne, które odcinają rolników od kredytu. Wszystko po to, żeby chronić ich przed komornikiem - informuje Puls Biznesu.

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu Postępowania Cywilnego (KPC), która w praktyce uniemożliwia windykację niewypłacalnego gospodarstwa rolnego, ponieważ wierzyciel nie ma na czym zabezpieczyć długu.

Brak zabezpieczenia długu 

Senat stwierdził, że kwestię wyłączeń trzeba uregulować ustawowo dla utrzymania porządku prawnego i spójności z zaleceniami Konstytucji. Początkowo treść rozporządzenia jeden do jednego została wpisana do projektu nowelizacji KPC. Później nastąpiła z pozoru drobna zmiana: Senat wyciął zapis uchylający wyłączenia w sytuacji równoczesnego skierowania do egzekucji całego gospodarstwa. Jak wyjaśnił: „wywodzona z tego przepisu norma w praktyce może pozbawiać jakiejkolwiek doniosłości ochronę wynikającą z pozostałych przepisów statuujących ograniczenia egzekucji”.

Rząd w swojej opinii przestrzegał, że konsekwencją wykreślenia przepisu będzie „bezwarunkowa niemożność prowadzenia egzekucji z jakiejkolwiek nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego". Oznacza to przyznanie rolnikom swoistego immunitetu egzekucyjnego, co w sposób oczywisty będzie musiało się przełożyć na dostęp ogółu rolników do kredytu hipotecznego. W rezultacie obniży się wiarygodność kredytowa wszystkich rolników. 

Do czasu dostosowania KPC do realiów rynku finansowego banki będą miały sporą zagwozdkę, co zrobić z kredytami dla rolników. Nie chodzi tylko o sposób przyznawania nowych kredytów, lecz także o weryfikację zabezpieczeń obecnego portfela.

Więcej w Pulsie Biznesu. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI