
Senat zaproponował, a Sejm jednogłośnie uchwalił zmiany prawne, które odcinają rolników od kredytu. Wszystko po to, żeby chronić ich przed komornikiem - informuje Puls Biznesu.
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu Postępowania Cywilnego (KPC), która w praktyce uniemożliwia windykację niewypłacalnego gospodarstwa rolnego, ponieważ wierzyciel nie ma na czym zabezpieczyć długu.
Senat stwierdził, że kwestię wyłączeń trzeba uregulować ustawowo dla utrzymania porządku prawnego i spójności z zaleceniami Konstytucji. Początkowo treść rozporządzenia jeden do jednego została wpisana do projektu nowelizacji KPC. Później nastąpiła z pozoru drobna zmiana: Senat wyciął zapis uchylający wyłączenia w sytuacji równoczesnego skierowania do egzekucji całego gospodarstwa. Jak wyjaśnił: „wywodzona z tego przepisu norma w praktyce może pozbawiać jakiejkolwiek doniosłości ochronę wynikającą z pozostałych przepisów statuujących ograniczenia egzekucji”.
Rząd w swojej opinii przestrzegał, że konsekwencją wykreślenia przepisu będzie „bezwarunkowa niemożność prowadzenia egzekucji z jakiejkolwiek nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego". Oznacza to przyznanie rolnikom swoistego immunitetu egzekucyjnego, co w sposób oczywisty będzie musiało się przełożyć na dostęp ogółu rolników do kredytu hipotecznego. W rezultacie obniży się wiarygodność kredytowa wszystkich rolników.
Do czasu dostosowania KPC do realiów rynku finansowego banki będą miały sporą zagwozdkę, co zrobić z kredytami dla rolników. Nie chodzi tylko o sposób przyznawania nowych kredytów, lecz także o weryfikację zabezpieczeń obecnego portfela.
Więcej w Pulsie Biznesu.
CHF
4,71 -0,16%
GBP
5,28 -0,83%
USD
4,28 -1,04%
ON
7,65 2 gr
LPG
3,20 4 gr