Rolnik dzierżawiący ziemię dziecku dostanie pełną emeryturę

$data.author.description Autor: farmer.pl 02 października 2021 12:51

Rolnik dzierżawiący ziemię dziecku dostanie pełną emeryturę Rolnik dzierżawiący ziemię dziecku otrzyma pełną emeryturę/ fot. shutterstock

MRiRW potwierdza: wydzierżawienie ziemi dziecku przez emeryta KRUS będzie traktowane jak zaprzestanie działalności rolniczej. Niezbędne będzie zawarcie na co najmniej 10 lat umowy pisemnej, potwierdzonej przez wójta.

Teraz przy takim „rodzinnym” dzierżawieniu jest inaczej – a w wielu sytuacjach trzeba było nawet odwoływać się do sądu, żeby otrzymywać pełną emeryturę.

Po 10 latach od pierwszego orzeczenia SN w takiej sprawie, postanowiono w ustawie zapisać wyraźnie, że także wydzierżawienie ziemi dziecku oznacza zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej.

Zapytałam w MRiRW, co zmienia w sytuacji własności ziemi przez emeryta KRUS przygotowany projekt ustawy? Czy rolnik dzierżawiący ziemię dziecku otrzyma pełną emeryturę? Jaką umowę dzierżawy będzie musiał zawrzeć z dzieckiem? Czy rolnik-emeryt KRUS będzie musiał zaprzestać działalności rolniczej na całym posiadanym areale? Jak udowodni nieprowadzenie działalności rolniczej przy dalszym posiadaniu ziemi i jej dzierżawieniu dziecku? Jaki dochód z dzierżawy będzie mógł osiągać bez zawieszenia emerytury? Jaki przychód czy dochód będzie mógł mieć z posiadanej ziemi, w tym z jej dzierżawy?

Dzierżawa co najmniej na 10 lat

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi potwierdziło, że w projekcie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zaproponowano m.in. zmianę w odniesieniu do zasad zawieszania wypłaty części uzupełniającej świadczenia emerytalno-rentowego rolniczego.

Czytaj więcej w serwisie farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI