Rolnicy w Madrycie protestują. Chcą obrony WPR i sprawiedliwych cen

Autor: freshplaza.com 17 września 2021 14:57

Rolnicy w Madrycie protestują. Chcą obrony WPR i sprawiedliwych cen Setki rolników zebrało się w Madrycie w obronie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) dla sektora rolnego i sprawiedliwych cen / fot. shutterstock

Setki rolników zwołanych przez Unię Związków Zawodowych (UdU) zebrało się w Madrycie, przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności (MAPA), w obronie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) dla sektora rolnego i sprawiedliwych cen.

Protestujący pochodzili głównie ze Wspólnoty Walenckiej, Kastylii i Leonu, Kastylii-La Manchy, Katalonii, Madrytu, Estremadury, Andaluzji, Galicji, Kantabrii i La Rioja. Przed siedzibą MAPA ustawili dwa ciągniki, które przyjechały z Kastylii-La Manchy, oraz worki i skrzynki z ziemniakami, marchewką, winogronami, sałatą i innymi produktami spożywczymi i napojami, za które, jak zapewniają, płacą niskie ceny.

Aktywni rolnicy

W wypowiedziach dla mediów, państwowy koordynator UdU, Jose Manuel de las Heras, powiedział, że domaga się od ministerstwa definicji "rolnika czynnego zawodowo", zachęcając do tego, aby pomoc z przyszłej WPR otrzymywali ci rolnicy, którzy mają ziemię do życia.

Według UdU, plan strategiczny, który rząd finalizuje w celu dystrybucji pomocy z następnej WPR, musi zdefiniować liczbę aktywnych rolników beneficjentów pomocy bezpośredniej jako tych, których dochód z rolnictwa będzie stanowił ponad 25% całkowitego dochodu, ustanawiając zastrzeżenie dla odbiorców poniżej 1250 euro, którzy są liczni, ale mają minimalny wpływ na dystrybucję pomocy.

"Omawiana propozycja ustanowiłaby minimalny pułap na poziomie 5 tys. euro" - stwierdził. Oznacza to, że dystrybucja pomocy odbywałaby się tak, jak do tej pory - dodał.

"Prosimy pana ministra o refleksję. To ma bardzo mały koszt polityczny, a dużo sprawiedliwości społecznej" - powiedział.

Ustawa o łańcuchu żywnościowym 

UdU zażądał również, aby ustawa o łańcuchu żywnościowym została zdefiniowana. Manuel de las Heras powiedział, że zobowiązano się do jej zatwierdzenia na sesji Kongresu przed wakacjami, ale Komisja Rolnictwa nie planuje wznowienia debaty do 22 września.

De las Heras zwrócił uwagę na dwie z 24 poprawek, które UdU przedstawiło do projektu nowej ustawy. Pierwsza z nich dotyczy wyeliminowania sprzedaży ze stratą, co jest czerwoną linią, której nie można przekroczyć w relacjach handlowych i która musi być jasno określona w przepisach, aby temu zapobiec - powiedział. Drugi to promowanie "specjalnego monitoringu" cen w sieciach dystrybucji, które mają więcej niż 8% udziału w rynku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI