Rolnicy mogą nie otrzymać rekompensat za wzrost cen energii?wysokienapiecie.pl / KRIR /www.sadyogrody.pl - 31 lipca 2019 10:25


Ok. 30 tys. dużych gospodarstw rolnych prawdopodobnie nie dostanie rekompensat za podwyżki cen prądu w 2019 r. To rezultat pośpiechu i braku refleksji przy pracach nad ustawą o zamrożeniu cen - podaje portal wysokienapiecie.pl.

Problem nie dotyczy 90 proc. rolników, którzy mają gospodarstwo i dom podpięte pod jeden licznik i są jako odbiorcy indywidualni w taryfie G – dla nich nic się nie zmienia, ceny są nadal zamrożone. Zmiana uderza jednak w pozostałe, zwykle duże gospodarstwa, które mają oddzielny licznik i są w taryfie C, tak jak małe firmy.

Zgodnie z (dwukrotnie już w ciągu pół roku) znowelizowaną ustawą o cenach, do 29 lipca mikroprzedsiębiorcy, małe firmy, samorządy i szpitale miały składać oświadczenia uprawniające ich do rekompensat za podwyżki cen prądu, które dotknęły ich od 2019 r.

Wnioski trzeba składać na specjalnym formularzu. I tu właśnie pojawia się problem - nie ma tam bowiem pozycji „rolnik”. - Niektórzy przekreślają wszystkie pozycje i wpisują ręcznie „rolnik”, inni zaznaczają pozycję „mały przedsiębiorca” - opowiada portalowi WysokieNapiecie.pl menedżer innej spółki energetycznej. - Ale w obu przypadkach nie możemy uwzględnić takiego wniosku - dodaje.

Dlaczego? Zgodnie z ustawą o zamrożeniu cen prądu rekompensaty należą się wyłącznie w przypadkach wymienionych ustawą, więc nie można skreślić wszystkich pozycji formularza i wpisać sobie czegoś ręcznie. Zaś zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców rolnik przedsiębiorcą nie jest, ani „małym” ani „mikro”, bo działalność rolnicza jest wyłączona z tejże ustawy.

Pozostaje jeszcze jedna furtka – tzw. pomoc de minimis, z której skorzystają duże i średnie firmy. Ustawa prądowa daje im prawo wystąpienia do tzw. Zarządcy Rozliczeń o rekompensatę za prąd na podstawie właśnie pomocy de minimis. Zapewne jakaś część rolników nie będzie też mogła skorzystać z rekompensat bo już wyczerpała indywidualny limit pomocy de minimis, który wynosi 20 tys. euro. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że  przypadku  gospodarstw  rolnych  korzystających z innej grupy, niż taryfa  G, które jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą, która jest kwalifikowana  jako  mikro  lub  małe  przedsiębiorstwo,  wówczas  zachodzi potrzeba złożenia oświadczenia, tak aby móc korzystać z obniżonej ceny w II półroczu 2019 r.

W  przypadku  gospodarstw  rolnych  korzystających z innej grupy, niż taryfa  G, które prowadzą działalność gospodarczą, która jest kwalifikowana jako  średnie  lub   duże  przedsiębiorstwo  albo nie jest kwalifikowane do żadnej  z  grup, wówczas rolnicy będą mogli skorzystać z pomocy de minimis. Wnioski   o   tę  pomoc  będzie  można  składać  w  październiku  za okres lipiec-wrzesień  oraz  w  styczniu za okres październik-grudzień. Podmiotem przyjmującym wnioski będzie Zarządca Rozliczeń S.A.

Więcej w portalu wysokienapiecie.pl. 

DZIENNIKARZE SADYOGRODY.PL WYSŁALI ZAPYTANIA W TEJ SPRAWIE DO SPÓŁEK ENERGETYCZNYCH I EKSPERTÓW! BĘDZIEMY NA BIEŻĄCO INFORMOWAĆ O USTALENIACH.