Rekompensaty za wzrost cen gazu? Tusk przygotował projekt ustawy

Autor: PAP 03 stycznia 2022 12:29

Rekompensaty za wzrost cen gazu? Tusk przygotował projekt ustawy Przygotowany projekt zakłada, że ci, którzy poniosą wielkie koszty związane z podwyżkami, będą mogli liczyć na rekompensaty. / fot. shutterstock

Projekt ustawy rekompensującej mieszkańcom wzrost cen gazu jest gotowy i w poniedziałek trafi do Sejmu - zapowiedział w niedzielę przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Szef PO w wywiadzie dla TVN24 poinformował, że przygotowany projekt ma zapewnić taki sam poziom ochrony przed podwyżkami cen gazu wszystkim mieszkańcom niezależnie od tego, czy ich lokale znajdują się w budynkach zarządzanych przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe czy jednostki budżetowe.

"Sprawa jest prosta, tylko wymaga refleksu i działania premiera i partii rządzącej" - zaznaczył.

Tusk dodał też, że obecnie trwają prace z ekspertami nad kolejnymi rozwiązaniami prawnymi, które dadzą ochronę nie tylko mieszkańcom, ale także obiektom takim jak domy opieki społecznej, szpitale, osoby niepełnosprawne, a także najmniejsze firmy rodzinne.

Rekompensaty za wzrost cen gazu 

Przygotowany projekt zakłada, że ci, którzy poniosą wielkie koszty związane z podwyżkami, będą mogli liczyć na rekompensaty.

Tusk odniósł się też do wypowiedzi ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na Twitterze, który w niedzielę napisał, że to "za zdradę Tuska Polacy muszą dziś płacić wysokie rachunki". "Ja za każdym razem wiem, kiedy (Ziobro - PAP) kłamie albo się boi. On (wówczas - PAP) oblewa się takim chłopięcym rumieńcem (...). I wtedy nie należy przejmować się jego sformułowaniami i opiniami" - ocenił Donald Tusk.

W związku ze wzrostem cen prezydent Andrzej Duda podpisał 28 grudnia 2021 r. ustawę o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części rosnących cen m.in. gazu.

Dodatek będzie wypłacany dwa razy do roku. Wypłata pierwszej raty ma nastąpić do 31 marca 2022 r., a drugiej - do 2 grudnia 2022 r. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, które mają przeciętne miesięczne dochody - określane zgodnie z definicją zawartą w ustawie o świadczeniach rodzinnych - nieprzekraczające 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Dodatek osłonowy będzie przysługiwał za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r., a jego wysokość będzie zależała od liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego (400 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 600 zł dla 2-3 osobowego, 850 zł dla 4-5 osobowego i 1150 zł dla gospodarstwa składającego się minimum z 6 osób).

Media donoszą jednak, że obecne podwyżki cen gazu dla odbiorców sięgają nawet kilkuset procent. Dotyczy to głównie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, samorządów, ale i również części wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które mają własne kotłownie gazowe (kotłownie zbiorcze). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI