Rekompensaty za wzrost cen energii otrzyma 86-87 proc. gospodarstw domowychTVN24bis.pl - 26 lutego 2020 12:57


Projekt ustawy dotyczący rekompensat za prąd jest w konsultacjach i niedługo wejdzie na drogę legislacyjną - powiedział w środę wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. Jak dodał, rekompensaty otrzyma "86-87 procent gospodarstw domowych" - podaje TVN24bis.pl.

- Rekompensaty dostanie 15 milionów Polaków. One wyniosą od 34 złotych w zależności od zużycia, do ponad 308 złotych - powiedział w radiowej Jedynce wiceminister Kowalski.

Jak wyjaśnił, "gospodarstwa domowe będą składać oświadczenia do przedsiębiorstw obrotu i będzie odliczona ta różnica wzrostu cen".

- Ustawa jest w konsultacjach i za chwileczkę wejdzie na drogę legislacyjną i od przyszłego roku wszyscy uzyskają rekompensaty - zapewnił wiceminister.

Zgodnie z projektem, aby uzyskać rekompensatę trzeba będzie złożyć deklarację w punkcie obsługi firm, z którymi mamy zawartą umowę sprzedaży prądu, że nie przekroczyło się kwoty kwalifikującej odbiorcy do tak zwanego drugiego progu podatkowego (dochody powyżej 85 528 zł). Dodatkowym kryterium będzie poziom zużycia energii elektrycznej w 2020 roku. Będzie ono musiało przekroczyć 63 kWh.

Więcej na TVN24bis.pl.