Raty kredytów będą wyższe. Stopy procentowe idą w górę

Autor: rmf24.pl 09 stycznia 2022 13:24

Raty kredytów będą wyższe. Stopy procentowe idą w górę Stopy procentowe są na najwyższym poziomie od siedmiu lat. A to oznacza, między innymi, wyższe raty kredytów / fot. shutterstock

Stopy procentowe kolejny miesiąc w górę. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu stopy referencyjnej o 50 punktów bazowych, do poziomu 2,25 proc. To ruch, którego oczekiwał rynek. Tym samym stopy są na najwyższym poziomie od siedmiu lat. A to oznacza, między innymi, wyższe raty kredytów - informuje rmf24.pl.

Jest to już kolejna podwyżka stóp procentowych. Podwyżka do 2,25 proc. oznacza, że w przypadku kredytu na 300 tys. zł na 25 lat, rata będzie wyższa o ok. 70 zł niż w grudniu. Od października (czyli od początku podwyżek stóp) rata takiego długu wzrosła o ok. 375 zł. 

Jak długo jeszcze potrwa cykl podwyżek stóp procentowych? Prognozuje się, że w 2022 roku dojdą one do poziomu przynajmniej 3 proc., ale niewykluczone, że wzrosną one jeszcze bardziej. Za takimi działaniami przemawia podwyższona inflacja.

Więcej na rmf24.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI