PZU: jakie terminy ubezpieczania upraw od przymrozków i gradu?

Autor: Paulina Piwowarek, www.sadyogrody.pl 27 marca 2021 12:02

PZU: jakie terminy ubezpieczania upraw od przymrozków i gradu? Plantatorzy owoców czekają na oficjalne rozpoczęcie sprzedaży dotowanych ubezpieczeń upraw

Plantatorzy owoców czekają na oficjalne rozpoczęcie sprzedaży dotowanych ubezpieczeń upraw od wiosennych przymrozków i gradobić. Zapytaliśmy w PZU o konkretne daty.

25 marca ruszył wiosenny sezon ubezpieczania upraw z PZU, także w ramach 65-proc. dopłaty z budżetu państwa.

Kolejność ubezpieczania

- W tym sezonie ubezpieczenia z dotacją Skarbu Państwa oferujemy w określonych przedziałach czasowych. Na samym początku będziemy proponować ryzyka wiosenne dla zbóż ozimych i rzepaku ozimego. W kolejnym okienkach będziemy oferować kolejno: ryzyko przymrozków wiosennych dla owoców drzew, krzewów owocowych i truskawek, ryzyka wiosenne dla upraw jarych oraz ryzyko gradu w owocach - poinformował p.o. dyrektora biura produktów detalicznych PZU Paweł Ochmański.

Zgłosiliśmy się do biura prasowego po konkrety. - Od 9 do 16 kwietnia będziemy oceniać możliwość przystąpienia sadowników i plantatorów truskawek do ubezpieczenia od ryzyka przymrozków wiosennych - poinformował nas Piotr Kozicki, główny specjalista ds. PR, PZU.

- Natomiast ryzyko gradu dla owoców planujemy przedstawiać producentom dopiero w późniejszym terminie - po akceptacji ubezpieczeń dla upraw jarych - dodał.

O 100 mln zł mniej na dopłaty do ubezpieczeń

W ustawie budżetowej w 2019 r. na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich przeznaczono 650 mln zł, a w 2020 r. kwota zmalała do 500 mln zł. W zatwierdzonej ustawie budżetowej na 2021 r. cz. 32, dział 010, rozdział 01026 widnieje zapis: Dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - 400 mln zł. 

Dopłaty w tym roku będą - mimo szerzących się plotek o ich ustaniu. Pytanie - dla kogo wystarczy, skoro już w ubiegłym roku próba zawarcia ubezpieczenia z dotacją przed skutkami gradobicia w sadach stanowiła swoisty tekst refleksu i loteryjnego farta? W puli jest o 100 mln zł mniej dotacji niż w 2020 r. 

Dobrze jest wcześniej przygotować dokumenty, tak aby zdążyć z uzyskaniem ubezpieczenia. Stawki będą znane dopiero z rozpoczęciem akcji sprzedażowej, ale - zdaniem brokerów ubezpieczeniowych - raczej nie będą niższe niż w roku ubiegłym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI