PZU: jak wyceniane są szkody po gradobiciu w sadzie?

Autor: PP, www.sadyogrody.pl 13 czerwca 2020 12:04

PZU: jak wyceniane są szkody po gradobiciu w sadzie? Skutki gradobicia w sadzie; fot. materiały redakcji

- Ubezpieczony w PZU sadownik powinien zgłosić gradową szkodę w ciągu trzech dni od jej wystąpienia. Od tego momentu PZU ma czternaście dni na ustalenie rozmiarów szkody. Praktyka pokazuję jednak, że nasi specjaliści przyjeżdżają do poszkodowanych zdecydowanie szybciej - mówi w rozmowie z www.sadyogrody.pl, Piotr Kozicki, główny specjalista ds. PR w biurze prasowym PZU.

Specjaliści PZU szacują skalę szkód wyrządzonych przez grad, ustalają ile drzew owocowało i jaka część owoców została zniszczona. Taka analiza prowadzona jest dla każdej kwatery i odmiany drzew rosnących w sadzie.

- Warto zaznaczyć, że inaczej oceniane są owoce przeznaczone do przetwórstwa spożywczego – gdzie zagłębienia czy przecięcia skórki, wywołane uderzeniem gradziny, mają mniejszy wpływ na wartość handlową, a inaczej te uprawiane na cele konsumpcyjne – gdzie wygląd w dużym stopniu wpływa na ich cenę - dodaje Piotr Kozicki.

Jak podkreśla, sadownik nie musi specjalnie przygotowywać się do wizyty specjalisty PZU, wystarczy udostępnić sad na potrzeby oględzin. Pomocne i skracające formalności oraz sam proces oględzin jest pokazanie ekspertowi oryginału polisy i planu nasadzeń, który to pozwoli szybciej poruszać się po terenie upraw.

- Odszkodowanie powinno zostać wypłacone w ciągu 30 dni od dnia zgłoszenia szkody, jednak z reguły, pieniądze wpływają na konto klienta już klika dni po ustaleniu wielkości szkód. Oczywiście jeżeli poszkodowany nie zgadza się z wartością odszkodowania, może zgłosić swoje zastrzeżenia opiekunowi szkody, lub w odpowiedzi na pismo ustalające wartość świadczeń złożyć reklamację - podkreśla Piotr Kozicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI