PZU: będzie możliwość ubezpieczenia od gradu w ramach oferty komercyjnej

Autor: PP, sadyogrody.pl / Związek Sadowników RP 04 maja 2021 08:57

PZU: będzie możliwość ubezpieczenia od gradu w ramach oferty komercyjnej W roku 2021 udział Spółki PZU w łącznej puli dotacji do ubezpieczeń wyniósł ok. 33%; fot. shutterstock.com

Pomimo, że PZU SA jest wiodącym zakładem ubezpieczeń w formule dotowanej ubezpieczenia owoców, drzew i krzewów owocowych oraz truskawek od głównych ryzyk, to nie znajduje to swojego odzwierciedlenia w poziomie środków przyznawanych przez MRiRW na dopłaty do składek ubezpieczeniowych. W roku 2021 udział Spółki PZU w łącznej puli dotacji wyniósł ok. 33% - czytamy w piśmie, które Zakład przesłał do Związku Sadowników RP.

  • 3 minuty na zawarcie polisy od gradu, 2 minut - od przymrozków.
  • W systemie ubezpieczeń dotowanych upraw oprócz PZU SA funkcjonuje jeszcze 6 zakładów ubezpieczeń, które podobnie jak PZU SA otrzymują środki przyznawane przez MRiRW.
  • PZU: po wykorzystaniu limitu na dopłaty do składek przeznaczonego na wiosenny sezon sprzedażowy, udostępnimy producentom rolnym możliwość ubezpieczenia upraw od ryzyka gradu w ramach oferty komercyjnej.

3 minuty. Tyle według wielu agentów ubezpieczeniowych trwała możliwość uzyskania zgody w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń (PZU) na podpisanie umów z rolnikami na ubezpieczenie upraw od ryzyka wystąpienia gradu. Jak podał prezes ZSRP, Mirosław Maliszewski, to kolejny skandal po sytuacji sprzed kilku tygodniu, kiedy właściwie w sposób podobny potraktowano tych, którzy chcą ubezpieczyć swoje plantacje od przymrozków. Wtedy dano ponoć 12 minut.

Czytaj także: 3 minuty... na ubezpieczenie upraw od gradu w PZU

PZU odpowiada sadownikom

- "Pragniemy zwrócić uwagę, że pojemność ubezpieczenia upraw w formule dotowanej jest uzależniona od poziomu środków przyznawanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) na dopłaty do składek ubezpieczeniowych. W systemie ubezpieczeń dotowanych upraw oprócz PZU SA funkcjonuje jeszcze 6 zakładów ubezpieczeń, które podobnie jak PZU SA otrzymują środki przyznawane przez MRiRW." - pisze Zakład w piśmie do Związku Sadowników RP.

PZU podał także harmonogram ubezpieczeń.

"Chcąc zapewnić ochronę producentom wszystkich rodzajów upraw dotowanych w Polsce, sprzedaż ubezpieczeń z dopłatą z budżetu Państwa w roku 2021 odbywa się zgodnie z informacją przekazaną MRiRW w ramach ustalonych okresów sprzedaży:

- w okresie od 25 marca do 8 kwietnia udostępniliśmy sprzedaż ryzyk wiosennych (w tym gradu i przymrozków) dla ozimin, którym z uwagi na brak środków, jesienią 2020 r. oferowaliśmy wyłącznie ryzyko ujemnych skutków przezimowania bez możliwości ubezpieczenia gradu i przymrozków wiosennych;

- w okresie od 9 kwietnia udostępniliśmy sprzedaż ryzyka przymrozków wiosennych w owocach w formule dotowanej. Od 26 kwietnia uruchomiliśmy również sprzedaż przymrozków wiosennych w owocach na warunkach komercyjnych;

-  w okresie od 19 kwietnia do 28 kwietnia udostępniliśmy sprzedaż ubezpieczeń dla producentów upraw jarych;

- w okresie od 28 kwietnia udostępniliśmy możliwość ubezpieczenia owoców od ryzyka gradu w ramach oferty dotowanej.

Komercyjne ubezpieczenia od gradu

- Jednocześnie informuję, że po wykorzystaniu limitu na dopłaty do składek przeznaczonego na wiosenny sezon sprzedażowy, udostępnimy producentom rolnym możliwość ubezpieczenia upraw od ryzyka gradu w ramach oferty komercyjnej - podano w piśmie.

Jak powiedział naszej redakcji jeden z brokerów ubezpieczeniowych, 99% wniosków na ubezpieczenia z dopłatami nie zostało zrealizowanych podczas naboru 28 kwietnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI