PZP: Pszczelarze powinni otrzymywać ekwiwalent finansowy za pracę pszczół

Autor: www.sadyogrody.pl/ PZP 22 czerwca 2020 11:56

PZP: Pszczelarze powinni otrzymywać ekwiwalent finansowy za pracę pszczół Zarząd PZP ponawia swój wniosek o wprowadzenie dopłat za zapylenie/ fot. shutterstock

Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego zwrócił się do Ministra Środowiska z postulatem o stworzenie podstaw prawnych, które pozwolą wspierać polskie pszczelarstwo środkami pochodzącymi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zdaniem Polskiego Związku Pszczelarskiego, pszczelarze powinni otrzymywać ekwiwalent finansowy za pracę pszczół świadczoną w procesie zapylania, jako rekompensatę za nakłady ponoszone w ich utrzymywanie w środowisku i wkład wnoszony przez owady zapylające w bioróżnorodność systemów.

Praca pszczół, którą wykonują przy zapyleniu drzew owocowych i roślin owadopylnych uprawianych na polach oraz roślin dziko rosnących, trudno oceniać, jednak nie tylko ekolodzy są zdania, że praca ta przyczynia się do wyższych plonów, z czego korzystają nie tylko rolnicy i sadownicy, ale całe społeczeństwo.

Zarząd PZP ponawia swój wniosek o wprowadzenie dopłat za zapylenie.

Władze Polskiego Związku Pszczelarskiego widzą potrzebę wprowadzenia takich dopłat dla wszystkich pszczelarzy. Jest to ważne szczególnie teraz, ponieważ Komisja Europejska powiększa z roku na rok bezcłowy kontyngent na miód sprowadzany z Ukrainy ba rynek UE - podaje w piśmie PZP.

Pismo Polskiego Związku Pszczelarskiego w załączniku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

MULTIMEDIA

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI