Pustostany na wsiach dla ukraińskich uchodźców?

Autor: PAP 09 marca 2022 12:38

Pustostany na wsiach dla ukraińskich uchodźców? Pustostany na wsiach dla ukraińskich uchodźców?/ fot. shutterstock.com

Przeznaczenie środków na zaadaptowanie pustostanów na wsiach, pomoc w powrocie na studia nie tylko ukraińskim i polskim studentom - to niektóre poprawki do projektu specustawy o pomocy Ukraińcom, które w środę w Sejmie złożyła Bożena Żelazowska (KP-PSL).

Posłanka powiedziała, że w obecnej sytuacji, czyli największej fali migracyjnej od czasów II wojny światowej, specustawa jest bardzo ważna zarówno dla Ukraińców szukających schronienia w Polsce, jak i dla polskich samorządów.

Zaadaptowanie pustostanów dla ukraińskich uchodźców

Żelazowska złożyła poprawki do projektu specustawy.

"Pierwsza poprawka dotyczy wyasygnowania odpowiedniej kwoty środków na zaadaptowanie pustostanów, których jest wiele na polskiej wsi, w których rodziny ukraińskie będą mogły się osiedlać, ich dzieci będą mogły pójść do polskich szkół i przedszkoli, które są mniej przeciążone liczebnie niż szkoły w dużych miastach" - mówił posłanka PSL.

Jak stwierdziła, chodzi o to, aby uchodźcy przybywający do Polski nie osiedlami się tylko wokół dużych miast, ale by mogli być lokowani też na polskiej wsi, gdzie znajdą pracę i godne miejsce do życia.

Posłanka PSL mówiła też, że zapisy projektu mają pomóc w powrocie na studia polskim i ukraińskim studentów, ale - jak mówiła - zapisy nie obejmują studentów innych narodowości, którzy również studiowali na Ukrainie. "Jako klub KP-PSL składamy poprawkę, aby ta ustawa mogła im to zagwarantować" - powiedział Żelazowska.

Zadeklarowała, że projekt specustawy jest potrzebny i po przyjęciu stosowanych poprawek jej klub zagłosuje za jego przyjęciem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI