Puda: zabezpieczymy relacje rolnik-handel nową ustawą

Autor: PAP 08 września 2021 12:57

Puda: zabezpieczymy relacje rolnik-handel nową ustawą Grzegorz Puda /fot. PTWP

Polska jest jednym z pionierów w uregulowaniu rynków, jeżeli chodzi o ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej - mówił na konferencji we wtorek minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Nieuczciwe praktyki koncernów

W Unii Europejskiej Polska jako jedna z dwóch krajów po raz pierwszy rozpoczęła dyskusję na temat nieuczciwych działań dużych koncernów - zaznaczył Puda. Dodał, że zdarzają się także zmowy między niektórymi instytucjami dotyczące np. cen jabłek i innych produktów. "By to uregulować, chcemy wprowadzić zmianę, która ma zabezpieczyć interes sprzedawców (rolników), ale i pośrednio konsumentów" - powiedział.

Ustawa w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych

Minister wskazał, że jednym z elementów pomocy resortu rolnictwa jest opracowanie projektu nowej ustawy w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorcami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych. Ustawa ta ma implementować do krajowego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego, ale także wprowadzi inne zmiany.

Przykładowo: w projektowanej ustawie rozszerzona zostanie definicja produktów rolnych i spożywczych czy definicja nabywcy. Ponadto zostaną określone zakazane praktyki w handlu, takie jak nieuzasadnione obniżenie należności na skutek konieczności udzielenia rabatu lub też wydłużanie terminu zapłaty za produkty.

Puda dodał, że ustawa przewiduję kary finansowe za łamanie prawa.

Podsumowując konferencję, szef resortu rolnictwa podziękował prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomaszowi Chróstnemu za współpracę, "by rolnicy i konsumenci mogli czuć się bezpiecznie". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI