Puda: w nowym budżecie rekordowy wzrost wydatków na rolnictwo

Autor: PAP 30 sierpnia 2021 09:25

Puda: w nowym budżecie rekordowy wzrost wydatków na rolnictwo Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda uczestniczy w IV Ogólnopolskim Święcie Wdzięczni Polskiej Wsi w Bobolicach (woj. zachodniopomorskie), PAP/Marcin Bielecki

Chciałbym, aby młode pokolenie zakładało na wsi rodziny. Dla nich zmieniamy polską wieś, przeznaczyliśmy na to ogromne środki, w nowym budżecie przewidujemy rekordowy wzrost wydatków na rolnictwo - powiedział w niedzielę minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Szef resortu rolnictwa przemawiał do rolników w Bobolicach (woj. zachodniopomorskie), gdzie w niedzielę odbywają się obchody Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni polskiej wsi".

"Chcemy, aby ogółem wydatki budżetu państwa na rolnictwo, rozwój wsi, rynki rolne, rybołówstwo, czy KRUS oraz wydatki z budżetu środków europejskich były zaplanowane w wysokości ponad 57 mld zł" - mówił Puda.

Jak dodał "o ponad sto procent chcemy, aby wzrosły wydatki na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich". "Zwiększone mają zostać wydatki na dopłaty do paliwa rolniczego, zgodnie z zapisami +Polskiego Ładu+ o ponad 160 mln zł. Ponadto utworzono nową rezerwę celową na realizację pomocy dla podmiotów, które poniosły szkody w gospodarstwach rolnych, czy gospodarstwach rybackich, spowodowane wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych" - wskazał Puda.

"Dodatkowo przeznaczono blisko 400 mln zł na realizację zadań z zakresu krajowej działalności pomocowej dla producentów rolnych, m.in. pomoc finansową na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanego przez producentów trzody chlewnej ze sprzedaży świń, na dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych i częściową spłatę kapitału kredytów, na refundację wydatków poniesionych przez producentów trzody chlewnej na dostosowanie gospodarstwa do wymogów utrzymania trzody chlewnej i bioasekurację oraz pomoc finansową dla producentów rolnych na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilno-prawnych" - wyliczał szef resortu rolnictwa.

Jak mówił wzrost środków przewidziany został także dla inspekcji weterynaryjnej na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, przewidziano także wzrost wydatków KRUS.

"Łącznie na realizację form pomocy oraz wsparcia dla rolników poszkodowanych w wyniku strat związanych z pandemią, chorobami zwierząt, klęskami żywiołowymi i upadłością pośredników chcemy uruchomić podczas mojej kadencji (...) w sumie (...) ponad 1 mld 747 mln zł" - poinformował minister.

Jak podsumował Puda, jest on przekonany, że polska wieś - "zdrowa, bezpieczna, ale oparta na mocnych fundamentach chrześcijańskich wartości i wierna polskiej tradycji i wartościom, jest dokładnie tym, czego młode pokolenie rolników oczekuje".

"W każdym gospodarstwie, w którym gościłem była polska flaga i krzyż. Wiara i patriotyzm są dla rolników i zawsze były, największą wartością - wartością, która wzmacniała lokalne więzi społeczne" - ocenił Puda.

Jak wskazał "europejskiemu rolnictwu grozi wielkie niebezpieczeństwo, w tym ataki ze strony tzw. pseudoekologów domagających się wręcz likwidacji hodowli np. bydła, czy w ogóle wszystkich zwierząt".

"Budzi to mój wielki niepokój i rosnące obawy nad przyszłością europejskiego rolnictwa. Dlatego dziś w dobie kryzysu wartości w Europie patrzę na polskich rolników nie tylko, jako na żywicieli, ale też na tych, którzy muszą wyznaczać trendy dotyczące kluczowych wartości, jakie mają kształtować przyszłość naszej cywilizacji" - wskazał minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI