PSL ponownie składa projekt ustawy dot. funduszu stabilizacji rolniczych dochodów

Autor: PAP 13 lipca 2021 11:49

PSL składa we wtorek w Sejmie po raz kolejny projekt ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych - poinformował poseł Marek Sawicki. Jak dodał, funduszu, odpowiada na zapowiedzi programowe prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dot. ubezpieczeń od utraty dochodu przez rolników.

Sawicki informując na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie o ponownym złożeniu projektu ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów podkreślił, że fundusz ten odpowiada na zapowiedzi programowe prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczące ubezpieczeń od utraty dochodu przez rolników.

"W niedzielę pan prezes Kaczyński zapowiedział, że zajmie się w końcu ubezpieczeniami w rolnictwie i stabilizacją dochodów. Więc panie prezesie, klub Koalicji Polskiej - Polskiego Stronnictwa Ludowego składa w Sejmie projekt, który wychodzi naprzeciw pańskim oczekiwaniom, ale przede wszystkim wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników" - powiedział Sawicki.

W niedzielę podczas spotkania z mieszkańcami Mławy prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że będzie osobny "Polski Ład" dla rolników i wsi. "To jest w opracowaniu, to trudne zagadnienie i bardzo drogie, ale uznaliśmy, że Polskę na nie stać" - podkreślił.

Jak dodał, w ramach programu będzie wsparcie dla rolniczego handlu detalicznego w skali całego kraju, a także dla jego ekspansji zagranicznej, będą powstawać manufaktury, w których rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty. "Będzie ubezpieczenie upraw i hodowli rolnej od klęsk żywiołowych, ale także od gwałtownych skoków cen" - dodał prezes PiS.

Celem ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych jest stworzenie możliwości prawnych gwarantujących producentom rolnym stabilizację dochodów z prowadzonej przez nich działalności rolniczej w przypadku znacznego ich obniżenia lub w przypadku braku możliwości uzyskania zapłaty za zbyte produkty rolne od podmiotu, który stał się niewypłacalny.

Projekt zakłada, że fundusz utworzony byłby z wpłat od producentów rolnych w wysokości 0,1 proc. od wartości sprzedaży produktów rolnych. Środkami tymi zarządzałby dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Rolnicy otrzymywaliby wsparcie w przypadku, gdy ich dochody spadną o 30 proc. w stosunku do ostatnich trzech lata. Rekompensata nie ma przewyższać 70 proc. strat. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI