PSL apeluje o odmrożenie projektu ws. dodatków do emerytur dla strażaków-ochotników

Autor: PAP 03 lipca 2019 14:49

PSL apeluje o odmrożenie projektu ws. dodatków do emerytur dla strażaków-ochotników fot. shutterstock

Politycy PSL zaapelowali w środę do marszałka Sejmu i do PiS o "odmrożenie" projektu ustawy zakładającego wprowadzenie dodatku do emerytury dla strażaków-ochotników. Chodzi o 20 zł dodatku za każdy rok służby powyżej 20 lat pracy w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Mieczysław Kasprzak (PSL) mówił na konferencji prasowej, że przed dwoma laty odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o dodatkach do emerytur dla strażaków-ochotników.

"Z przykrością trzeba stwierdzić, że ten projekt utknął w zamrażarce, trafił do komisji, zbliża się koniec kadencji, a projekt nie został procedowany (...). A od lat obiecuje się, że (strażacy-ochotnicy) w końcu dostaną jakąś skromną gratyfikację " - powiedział Kasprzak.

Wyjaśnił, że projekt zakłada, że za każdy rok udokumentowanej służby powyżej 20 lat, strażakowi będzie przysługiwało 20 zł dodatku do emerytury. To np. daje - mówił Kasprzak - 200 zł dodatku co miesiąc po 10 latach służby powyżej wymaganego limitu.

Podał, że jest 1,6 tys. jednostek OSP i ok. 700 tys. strażaków-ochotników. Ludowcy szacują, że koszt proponowanego rozwiązania to od 50 do 70 mln zł rocznie.

"Zwracamy się do marszałka Sejmu, do przewodniczącego komisji, a przede wszystkim do PiS-u, aby jeszcze w tej chwili ten projekt obywatelski został uruchomiony. Jeżeli tego nie zrobicie to w następnej kadencji będziemy w dalszym ciągu prowadzić działania i prace, aby w końcu ten oczekiwany od wielu lat (...) projekt ujrzał światło dzienne" - powiedział poseł PSL.

Podkreślił, że dodatek dla strażaków-ochotników, to nie wynagrodzenie, ale skromne uznanie dla ich wysiłku.

"Dzisiaj PSL upomina się o ochotników-strażaków, którzy narażają swoje życie i zdrowie, by ratować życie i zdrowie oraz mienie innych ludzi" - wtórował Paweł Bejda (PSL). Podkreślił, że projekt jest umieszczony w "zamrażarce" w sejmowej komisji administracji. "Celowo zrobiło to PiS, apelujemy do pana marszałka (Sejmu), żeby odmroził i zaczął procedowanie tego projektu" - powiedział Bejda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI