Przymrozki wiosenne 2022 będą ubezpieczane tylko jesienią?

Autor: AGT / www.sadyogrody.pl 07 października 2021 11:20

Przymrozki wiosenne 2022 będą ubezpieczane tylko jesienią? W praktyce z jesiennej kampanii sprzedaży ubezpieczeń korzystają głównie rolnicy, którzy ubezpieczają uprawy ozime zbóż czy rzepaku. / fot. shutterstock

Z początkiem października ruszyła jesienna kampania sprzedaży ubezpieczeń rolnych. Czy to jedyny czas na ubezpieczenia z dopłatą z budżetu państwa przymrozków wiosennych w sadownictwie i ogrodnictwie?

Dopłaty do składek ubezpieczeniowych z budżetu Państwa wynoszą do 65 proc. wysokości składki. 

Ubezpieczeniu podlegają uprawy: zboża, kukurydza, rzepak, rzepik, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, truskawki, ziemniaki, buraki cukrowe, rośliny strączkowe od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru - od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne. A także zwierzęta gospodarskie: bydło, konie, owce, kozy, drób, świnie - od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę oraz w wyniku uboju z konieczności.

Wiosenne przymrozki 2022 - ubezpieczenia

W praktyce z jesiennej kampanii sprzedaży ubezpieczeń korzystają głównie rolnicy, którzy ubezpieczają uprawy ozime zbóż czy rzepaku. Z tej możliwości mogą skorzystać również sadownicy, jednak w praktyce wygląda to tak, że mało kto decyduje się ubezpieczać uprawy od przymrozków jesienią. Jednak jak się dowiedzieliśmy, może to być jedyna szansa na ubezpieczenie od przymrozków w 2022 roku.

- Kampania ruszyła. Przekazano informację, że budżet jest wystarczający dla wszystkich chętnych. Przymrozki wiosenne 2022 "podobno" będą ubezpieczane tylko w sezonie jesiennym 2021. Co do gradu brak na razie informacji – potwierdza Daniel Borowski, z firmy DUO BROKER.

Do sadowników również napływają niepokojące informacja dotyczące możliwości ubezpieczania do przymrozków. "Teraz jeszcze zrobią nas w Bolka z ubezpieczeniami od przyszłorocznych przymrozków. Ma być kosmiczna dopłata do ubezpieczeń przymrozków wiosennych tyle tylko że będziemy mogli ubezpieczyć od tego ryzyka do końca listopada 2021" - pisze nasz czytelnik - Pan Krzysztof. 

Ubezpieczanie sadów upraw testem refleksu i sprytu 

W tym momencie warto przypomnieć, sytuację z wiosny tego roku gdzie większość wniosków o ubezpieczenie upraw od gradu została odrzucona. Według agentów ubezpieczeniowych 3 minuty trwała możliwość uzyskania zgody w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń (PZU) na podpisanie umów z rolnikami na ubezpieczenie upraw od ryzyka wystąpienia gradu. Kilka tygodni wcześniej była możliwość ubezpieczenia upraw od przymrozków, która trwała ponoć całe 12 minut. Możliwość wykupienia ubezpieczenia upraw jest testem refleksu i sprytu oraz z całą pewnością kpiną z ubezpieczających. 

Obecnie większość sadowników zajęta jest zbiorem owoców i nie myśli o ubezpieczaniu sadów od przymrozków. Zwykle producenci podejmowali decyzję później biorąc pod uwagę sytuację cenową i pogodową. Ciężko myśleć o przyszłorocznych przymrozkach w trakcie zbiorów, kiedy ceny jabłek są bardzo niskie na pół roku przed ewentualnym wystąpieniem zjawiska. Jednak sadownicy taką możliwość otrzymali a czy teraz z niej skorzystają? Wątpię. Natomiast jeśli będą chcieli później mogą już nie mieć takiej możliwości. Ot taki paradoks.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI