Przetwarzanie jabłek z dopłatą zamiast wycofania?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 28 marca 2022 19:32

Przetwarzanie jabłek z dopłatą zamiast wycofania? Wciąż nie ma decyzji odnośnie wycofania jabłek z rynku. Jeszcze kilka tygodni temu wydawałoby się, że zatwierdzenie tego pomysłu jest formalnością. / fot. shutterstock

Sadownicy z niecierpliwością czekają na decyzję dotyczącą wycofania owoców z rynku. O tym czy wciąż są szanse na uruchomienie tego mechanizmu zapytaliśmy Mirosława Maliszewskiego, prezesa Związku Sadowników RP.

Wsparcie w związku z rosnącymi kosztami produkcji 

Wciąż nie ma decyzji odnośnie wycofania jabłek z rynku. Jeszcze kilka tygodni temu wydawałoby się, że zatwierdzenie tego pomysłu jest formalnością. 

- W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska opublikowała materiał o formach pomocy dla unijnego sektora żywnościowego w związku z konfliktem rosyjsko -ukraińskim. Uznano, że największe straty są spowodowane wzrostem kosztów energii, w tym szczególnie gazu, ale także węgla, ropy naftowej, czego z kolei konsekwencją jest wzrost cen nawozów i paliw. Pomoc w tym zakresie uznano za priorytetową - mówi Mirosław Maliszewski. 

Wsparcie rolnictwa z UE. Rząd zdecyduje o systemie pomocy

Dodaje, że niestety w komunikacie nie ma nic o mechanizmie wycofywania owoców, jako rekompensacie strat związanych z niemożliwością ich eksportu na terytorium Białorusi i Rosji, wskutek wzajemnych sankcji. - Oznacza to, że niby nie zrezygnowano z tej formy pomocy, ale też nie powiedziano, że będzie on miał miejsce. Należy to niestety odebrać jako kolejne przedłużenie w czasie decyzji o jego uruchomieniu. Będziemy więc dalej przedstawiać argumenty uzasadniające potrzebę jego wprowadzenia - tłumaczy. 

 Pomoc poszkodowanym sadownikom 

- Pozytywną informacją w komunikacie KE jest danie Polsce i innym krajom możliwości uruchomienia własnych form pomocy dla poszkodowanych w wyniku konfliktu sektorów. Takim jest bez wątpienia polski sektor owocowy, a w tym momencie szczególnie rynek jabłek. Tak więc Polska ma prawo zastosować własny pomysł na pomoc poszkodowanym sadownikom i jest duże prawdopodobieństwo jego zaakceptowania przez UE - dodaje Maliszewski. 

Przetwarzanie jabłek z dopłatą 

Prezes Związku Sadowników RP przyznał, że w celu wypracowania formy pomocy polskiemu sadownictwu w tym bardzo  trudnym momencie spotkał się z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem. - Pojawił się pomysł, aby wykorzystując bardzo dobrą sytuację na rynku koncentratu jabłkowego, dużą część jabłek zgromadzonych w chłodniach skierować nie na tzw. banki żywności i przez nie do ludności ubogiej, ale "zdjąć" je z rynku przerabiając na sok. Sadownicy zaś na podstawie faktury otrzymywaliby dopłatę rekompensującą im straty wynikające z długiego przechowywania i niemożności eksportu na Wschód - tłumaczy. 

Taki kształt interwencji mniej zaburzy rynek jabłek deserowych w kraju niż przekazywanie na cele charytatywne, a ma szansę zniwelować choć w części nawis w postaci relatywnie dużych zapasów jabłek w chłodniach. - Mam nadzieję, że w najbliższym tygodniu uda się wypracować w miarę korzystny kształt tego systemu rekompensującego choć w części straty związane z rosyjsko- białoruskim konfliktem i przedstawić jego założenia - komentuje Maliszewski. 

Wycofanie jabłek z rynku 

Rozmówca przyznaje, że kwestią otwartą pozostaje nadal unijny mechanizm wycofywania ze skierowaniem owoców poprzez organizacje charytatywne dla ludności ubogiej, w tym na Ukrainę i dla uchodźców w krajach członkowskich w tym w Polsce. - Boję się jednak, że wskutek kryzysu także w innych sektorach problemy producentów owoców zginęły w tłumie oczekujących na wsparcie i nasza siła lobbingowa zmniejszyła się. Coś, co jeszcze kilka tygodniu wydawało się niemal pewne zostało odłożone wobec żądań innych branż- producentów zbóż, mięsa, mleka, rzepaku, buraków itp. - podsumowuje przedstawiciel sadowników. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI