
Sejm skierował w środę projekt nowelizacji dot. organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu do trzeciego czytania (głosowania). Posłowie nie zgłosili w dyskusji żadnych poprawek. Konfederacja złożyła wniosek o odrzucenie projektu w całości.
Wprowadzone w projekcie noweli zmiany wynikają z przepisów Komisji Europejskiej dotyczących przyznawania pomocy finansowej ze środków Unii Europejskiej organizacjom producentów w sektorze owoców i warzyw i ich zrzeszeniom.
Większość klubów i kół poparła projekt. W dyskusji opozycja zgłaszała zastrzeżenia do zbyt późnego rozpatrywania proponowanych przepisów wskazując, że nowe regulacje UE weszły w życie 1 stycznia 2023 r. Konfederacja złożyła wniosek o odrzucenie projektu w całości.
Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski wyjaśnił, że ustawa dotyczy wszystkich programów zatwierdzonych przed 1 stycznia 2023 r., czyli z perspektywy finansowej 2014-2020. "Do 15 lutego wszystkie organizacje muszą złożyć wnioski, w związku z tym w stosunku do tych wniosków o wsparcie obowiązywać będzie obecnie obowiązujący stan prawny" - oznajmił wiceminister.
Wobec braku poprawek projekt został skierowany do trzeciego czytania (głosowania).
Projekt noweli ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu wzmacnia nadzór Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nad przyznawaniem i wykorzystaniem unijnej pomocy finansowej.
Ponadto przyjęty zostanie sposób określania wysokości wsparcia za produkty, które są wycofywane z rynku w ramach jednego z działań możliwych do realizacji w programie operacyjnym. Wysokość wsparcia za takie produkty będzie niższa od ich aktualnych cen rynkowych. Takie rozwiązanie ma zapobiegać nieuzasadnionemu korzystaniu z tego działania, tj. wycofywaniu produktów z rynku zamiast wprowadzania ich do obrotu.
Wysokość wsparcia za produkt wycofany z rynku będzie ustalana przez dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w oparciu o koszty poniesione przez organizację producentów na zakup produktu podlegającego wycofywaniu.
Projekt ustawy wskazuje sposób ustalania rocznego pułapu pomocy na dofinansowanie funduszu operacyjnego dla organizacji producentów owoców i warzyw.
ARiMR będzie mogła corocznie weryfikować czy spełniony jest warunek udzielenia zwiększonej pomocy organizacjom producentów owoców i warzyw, zgodnie z przepisami unijnymi.
Sformalizowany zostanie, funkcjonujący już w praktyce, obowiązek przedkładania kopii protokołu kontroli produktów wycofywanych z rynku, przeprowadzanej przez Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Obowiązek ten zastąpi przedkładanie oświadczenia o spełnianiu wymagań jakości handlowej.
Projekt nowelizacji wprowadza możliwość zastosowania przez dyrektora oddziału regionalnego ARiMR następujących kar m.in. za nieprzestrzeganie przez organizację producentów zobowiązania wykorzystywania zgodnie z przeznaczeniem inwestycji zrealizowanych ze współfinansowaniem ze środków unijnych. Kara ta będzie polegać na zwrocie kwoty pomocy finansowej przyznanej na inwestycję wraz z odsetkami, ustalonej przez dyrektora oddziału regionalnego ARiMR, proporcjonalnie do okresu, w którym nie dotrzymano zobowiązania.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
CHF
4,75 -0,26%
GBP
5,34 -0,10%
USD
4,35 -0,51%
ON
6,81 -20 gr
LPG
3,12 -4 gr