Producenci papryki: Prawo wodne to absurd. Wzrosną koszty produkcjiAneta Gwara/www.sadyogrody.pl - 04 maja 2016 11:37


Nowa ustawa o prawie wodnym budzi wiele kontrowersji. Dla branży sadowniczo-warzywniczej szczególnie absurdalnym pomysłem jest wprowadzenie opłat za wodę dla producentów owoców i warzyw. Tym bardziej, że branża ta zużywa szczególnie dużo wody do produkcji czy ochrony roślin.

Mirosław Łuska, prezes Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej i producent papryki mówi, że przy zakładanym - w uzasadnieniu ustawy - koszcie jednego metra sześciennego wody głębinowej (1,64 zł za 1 m3) i przybliżonym zużyciu na tunel tygodniowo 3 m3, w sezonie wyjdzie około 100 zł dodatkowego podatku.

- Wprowadzenie opłat za wodę to dla mnie, posiadacza 16 tuneli około 1600 zł rocznie. Płacę 800 zł rocznie podatku gruntowego z niecałych 7 ha przeliczeniowych. Jestem raczej średnio-drobnym producentem. Co w takiej sytuacji mają powiedzieć duzi producenci? – zastanawia się.  

Według niego, osoba w ministerstwie, która wpadła na taki pomysł, zupełnie nie zna realiów polskiej wsi, produkcji i dochodów. Mam nadzieję, że ktoś pójdzie po rozum do głowy lub znajdzie się ktoś, kto umie liczyć – przyznaje Mirosław Łuska.

Ustawa określa nowe stawki opłat dotyczące zarówno poboru wody, jak i ścieków. Przewiduje, że górne jednostkowe stawki opłat poboru wody do celów rolniczych na potrzeby zaopatrzenia w wodę ludzi i zwierząt gospodarskich oraz nawadniania gruntów i upraw w zakresie niebędącym zwykłym korzystaniem z wód, pobieranej za pomocą urządzeń technicznych, wynoszą: 1,64 zł za 1 m3 pobranej wody podziemnej oraz 0,82 zł za 1 m3 pobranej wody powierzchniowej. 

Płacić będą musieli rolnicy, którzy zużywają więcej niż 5 m3 wody na dobę. Do tej pory ta grupa zawodowa była zwolniona z tego typu opłat.