Problem z ubezpieczaniem upraw od przymrozków i gradu

Autor: www.sadyogrody.pl/ Związek Sadowników RP 13 kwietnia 2021 16:45

Problem z ubezpieczaniem upraw od przymrozków i gradu Są problemy z ubezpieczaniem upraw od przymrozków/ fot materiały redakcji

Rolnicy i sadownicy informują, iż nadal nie ma praktycznie możliwości zawierania umów - ubezpieczeń upraw.

Jak podaje Związek Sadowników RP, PZU różnymi metodami odciąga możliwość zawierania polis, m.in. od przymrozków wiosennych, czy gradów (tak, jakby chciało ominąć czas, kiedy one mogą wystąpić). Rolnicy muszą długo czekać na wizytację rzeczoznawcy w gospodarstwie, który określa czy czasami już nie nastąpiły straty wskutek zimowych przemarznięć.

Dodano, że kolejną, ważną przeszkodą jest bardzo wąskie, krótkie, okienko w czasie którego można zgłosić chęć ubezpieczenia, ponadto nie są znane absolutnie warunki tego ubezpieczenia, w tym te finansowe.

- Kilka tygodni temu na posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa informowałem o trudnej sytuacji na rynku ubezpieczeń Ministra Rolnictwa. Niestety jak widać działania Ministra nic w tej sprawie nie dały. Ponowiłem apel, aby PZU wyszedł do rolników z zupełnie innymi propozycjami niż robi to w tej chwili, dlatego że rolnicy mówią dzisiaj, że praktycznie od przymrozków i od gradu w tej czystej fazie dzisiaj ubezpieczyć z dopłatami z budżetu państwa nie można, bo PZU nie jest zainteresowane zawieraniem umów - informuje Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Czytaj także: 

Chorwacja: Silne mrozy zniszczyły sady. Straty sięgają 90 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI