Problem z paliwami do ogrzewania szklarni. Branży grozi zapaść?

Autor: PAP 22 maja 2022 12:05

Problem z paliwami do ogrzewania szklarni. Branży grozi zapaść? Polskim producentom warzyw pod osłonami i w szklarniach grozi zapaść/ fot. Anna Urbańczyk dla sadyogrody.pl

Trzy organizacje producentów żywności, w tym producenci warzyw, zwróciły się do rządu z prośbą o zapewnienie dostaw węgla, miału węglowego i oleju opałowego niezbędnego im do produkcji. Zdaniem autorów apelu bez wsparcia ze strony rządu, branża znajdzie się w poważnych kłopotach.

Z apelem do ministra rolnictwa i ministra aktywów państwowych zwróciła się Federacja Gospodarki Żywnościowej, Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj i Polska Federacja Hodowców Drobiu.

Polskim producentom warzyw pod osłonami i w szklarniach grozi zapaść

W związku z obecnymi problemami w dostępie do węgla, miału węglowego i innych paliw używanych do ogrzewania szklarni i kurników, polskim producentom żywności grozi zapaść.

Federacja Gospodarki Żywnościowej zaapelowała do ministra aktywów państwowych o wpisanie producentów warzyw pod osłonami na listę podmiotów objętych rezerwą strategiczną w zakresie opału. W swoim piśmie FGŻ zaznacza, że obecnie w Polsce pod osłonami znajduje się 5,5 tysiąca hektarów upraw, skąd pochodzi około jedna piąta plonów warzyw.

"Wstrzymanie, ograniczanie dostaw miału dla upraw pod szklarniami/osłonami może zniweczyć wieloletnie wysiłki podmiotów gospodarczych, rolników i ogrodników, spowodować upadek tej działalności w przypadku zniszczenia infrastruktury. Ciepło w tej działalności jest niezbędne zarówno dla prowadzenia upraw jak i na utrzymanie konstrukcji obiektów. Koszt wybudowania jednego hektara pod szklarniami jest szacowany na 4 mln złotych, licząc w cenach z 2020 roku" - przypomina FGŻ.

Również Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj apeluje o odpowiednie działania zabezpieczające opał dla producentów.

 - Jako przedstawiciele ponad 2,5 tysiąca producentów drobiu i jaj, czyli ponad połowy wszystkich producentów w kraju, zgłosiliśmy już do ministra rolnictwa wniosek o pilne umożliwienie branży mięsnej, mlecznej oraz producentom jaj zakupu węgla i jego pochodnych bezpośrednio z polskich kopalni oraz zapewnienia niezakłóconych dostaw gazu i oleju opałowego. W przypadku braku możliwości zabezpieczenia ferm w paliwa opałowe na sezon zimowy, znaczna część hodowców deklaruje ograniczenie lub całkowite zaprzestanie hodowli w okresie jesienno-zimowym" - powiedział Paweł Podstawka, prezes KFHDiPJ.

Zdaniem Podstawki, w najbliższych tygodniach producenci drobiu będą musieli podjąć strategiczne decyzje dotyczące dalszego zakresu produkcji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI