Prezydent zainaugurował Porozumienie Rolnicze: rolnictwo jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki

Autor: PAP 21 lutego 2019 08:14

Prezydent zainaugurował Porozumienie Rolnicze: rolnictwo jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Prezydent Andrzej Duda

Trzeba wspólnie szukać najlepszych rozwiązań dla rolnictwa - mówił w środę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania inaugurującego Porozumienia Rolniczego.

Zdaniem prezydenta czasem trzeba wyjść na ulicę i wykrzyczeć swoje racje, ale lepiej usiąść wspólnie przy stole i przedstawić swoje argumenty.

"Cieszę się, że jesteście Państwo tutaj, żeby rozmawiać; trzeba wspólnie szukać najlepszych rozwiązań. Czy one są potrzebne - to oczywiste" - powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że wiele rzeczy się udało - na wiele wyzwań dotyczących problemów polskiego rolnictwa odpowiedziano. Jak dodał, już wprowadzono wiele pozytywnych rozwiązań, które na pewno przyczyniają się do poprawy sytuacji w rolnictwie, np. możliwość sprzedaży bezpośredniej. 

"Tak trzeba dyskutować, żeby rynek kształtował się jak najlepiej, żeby rolnik czuł się na tym rynku podmiotem, kimś kto rzeczywiście jest jego ważną częścią, a nie tylko tym, który najwięcej dokłada do interesu. To jest bardzo ważne, żeby nam się tak udało kształtować sytuację na rynku" - powiedział prezydent.

Dodał, że to nie jest proste, gdyż mamy zasady wolnorynkowe. "Nie jest tak, że realizujemy gospodarkę centralnie planowaną" - zaznaczył. Tłumaczył, że "wolno organizować związki, organizować spółdzielczość, tworzyć grupy producenckie", by sprostać konkurencji tej krajowej, jak i zagranicznej.

"Ale trzeba też powiedzieć, że jesteśmy dzisiaj potentatem (w rolnictwie - PAP)" - podkreślił. 

"Dla mnie polskie rolnictwo jest ogromnie ważną sprawą, bo wiem, że to jedna z najważniejszych gałęzi naszej gospodarki. (...) Trzeba sobie jasno powiedzieć - nasza gospodarka stoi na rolnictwie. To jedna z tych podpór, na których oparta jest polska gospodarka. Kto mówi inaczej, ten po prostu zwyczajnie kłamie. Taka jest prawda i to musi być wspierane" - powiedział w środę prezydent.

"Rolnictwo zawsze będzie wymagało wszechstronnej opieki ze strony państwa" - mówił, nawiązując do słów św. Jana Pawła II.

Prezydent powiedział, że mija już 15 lat od kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. "15 lat, w czasie których polskie rolnictwo, dzięki naszej obecności w Unii Europejskiej wiele zyskało. Czy może zyskać jeszcze więcej? Jestem przekonany, że tak" - powiedział.

Wyraził radość, że uczestnicy forum będą dyskutowali o wspólnej polityce rolnej i o tym, o co Polska powinna w ramach niej zabiegać.

Zapowiedział że chce patrzeć bardziej na polską wieś przez pryzmat życia rodzin mieszkających na obszarach wiejskich i mających gospodarstwo rolne.

"Chcę, żebyśmy zorganizowali - i dziękuję za to Krajowemu Ośrodkowi Rolnictwa - wspólnie pięć regionalnych konferencji, które właśnie będą o tym debatowały". Poruszanymi tam tematami ma być m.in. to, jakie są perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich pod względem: infrastruktury służącej wygodzie zamieszkania, edukacji i warunków życia na wsi.

Andrzej Duda powiedział, że kiedy będzie kończył prezydenturę, chciałby usłyszeć od rodziny rolników: "panie prezydencie, żyje nam się lepiej niż żyło nam się w tamtym dniu, kiedy składał pan swoje prezydenckie ślubowanie". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI