Prezydent: środki europejskie służą temu, by unowocześniać polską wieś

Autor: PAP 20 grudnia 2020 11:39

Prezydent: środki europejskie służą temu, by unowocześniać polską wieś Andrzej Duda, fot. prezydent.pl

Środki europejskie przede wszystkim służą temu, by unowocześniać polską wieś, by życie na wsi stawało się coraz łatwiejsze, by zapewnić rolnikom dostęp do tego wszystkiego, do czego ludzie mają dostęp w mieście - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent był w niedzielę gościem programu "Tydzień" na antenie TVP. Podczas rozmowy Andrzej Duda był m.in. pytany o środki europejskie dla rolników, o nową perspektywę finansową oraz o tzw. Europejski Zielony Ład. "Pamiętajmy, z jakiego poziomu startowało polskie rolnictwo podczas przemian ustrojowych, jak bardzo było do tyłu w porównaniu z tym, co już wówczas miało rolnictwo na zachodzie Europy. I dzisiaj okazuje się, że jesteśmy w absolutnej europejskiej czołówce" - powiedział Duda.

"Natomiast czemu służą te środki europejskie? Przede wszystkim właśnie temu, by unowocześniać polską wieś, by życie na wsi stawało się coraz łatwiejsze, by zapewnić rolnikom dostęp do tego wszystkiego, do czego ludzie mają dostęp w mieście. Aby nie było drastycznej różnicy między poziomem życia na wsi a poziomem życia w wielkich miastach. To wielkie zadanie i tu przede wszystkim powinny być inwestowane środki europejskie" - ocenił Duda.

Prezydent wskazał, że oprócz dopłat europejskich rolnicy otrzymują też inne świadczenia m.in. od polskiego państwa jak choćby program 500+. "One mają szczególną rolę zwłaszcza właśnie na polskiej wsi, bo rodziny, które mieszkają na wsi, są zwykle liczniejsze, jest - dzięki Bogu - więcej dzieci w tych rodzinach; to też bardzo ważne dla rozwoju demograficznego naszego kraju" - podkreślił.

"Cieszę się, że ta pomoc dedykowana, płynąca wprost ze Skarbu Państwa, trafia bezpośrednio do codziennych budżetów tych rodzin, by można było zrealizować różnego rodzaju zakupy, zaspokoić potrzeby właśnie dzieci w różnym zakresie. To jest - oczywiście - bardzo ważne" - zaznaczył Duda.

Prezydent został również zapytany o centra usług społecznych, które od pierwszego stycznia mogą tworzyć gminy. "To jest właśnie też element budowania nowoczesnego państwa. Chodzi o to, by zoptymalizować świadczenie usług społecznych. Powtarzam: tu nie chodzi tylko o jakąś pomoc socjalną, czy tak rozumiane formy wsparcia. Nie o wsparcie - chodzi po prostu o usługi, o to, co ma nam ułatwiać życie, co ma pomagać funkcjonować na co dzień, załatwić różne nasze potrzeby i sprawy" - powiedział.

"Tworzenie centrów usług społecznych to - oczywiście - nie jest formuła obowiązkowa. Jest to propozycja dla gmin. Gmina może to zrobić samodzielnie lub we współpracy z inną gminą czy gminami. Najważniejsze, by dzięki temu powstawały takie rozwiązania, które ułatwiają ludziom dostęp do różnego rodzaju form właśnie usług, pomocy ze strony jednostek samorządu terytorialnego. Aby ułatwiły także życie osobom z niepełnosprawnościami" - mówił Duda.

Pytany, jakie ustawy dotyczące rolnictwa wprowadzone w ostatnim czasie uważa za najistotniejsze wskazał m.in. na ustawę o spółdzielniach rolników oraz ustawę, która umożliwia sprzedaż bezpośrednią i wprowadza rozwiązania podatkowe, które ułatwiają rolnikom bezpośrednią sprzedaż swoich produktów. "To na pewno były bardzo ważne ustawy" - ocenił prezydent.

"Ale także choćby ustawa o kołach gospodyń wiejskich, która nie dotyczy wprost działalności rolniczej - dotyczy tego, co panie mogą robić. Po co? Właśnie po to, by budować społeczeństwo obywatelskie na swoim poziomie lokalnym. Bo jest to bardzo dobra forma rozwoju właśnie społeczności lokalnej w kołach gospodyń wiejskich. Bardzo ją cenię, uważam, że to niezwykle pożyteczne" -dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI