Prezydent: Sprawą fundamentalną to, by Polska była rozwijana równo

Autor: PAP 20 września 2021 10:17

Prezydent: Sprawą fundamentalną to, by Polska była rozwijana równo Polskie obszary wiejskie cały czas wymagają dofinansowania - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla programu "Tydzień" w TVP. / fot. shutterstock

- Dla mnie sprawą absolutnie fundamentalną jest to, by Polska była rozwijana równo. Polskie obszary wiejskie cały czas wymagają dofinansowania - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla programu "Tydzień" w TVP. Dodał, że "polska wieś wymaga wszechstronnej opieki ze strony państwa".

Prezydent wskazał, że "polski rolnik produkuje coraz lepiej i coraz więcej, ale przede wszystkim - co najważniejsze - ta żywność, nawet jeżeli produkujemy jej więcej, nie traci na jakości". - Wręcz przeciwnie - pojawia się coraz więcej właśnie żywności naturalnej, takiej o charakterze z uprawy ekologicznej, bardzo dziś poszukiwanej i w Polsce, i poza granicami. Bardzo się z tego cieszę - powiedział.

"Dla mnie sprawą absolutnie fundamentalną jest to, by Polska była rozwijana równo. Polskie obszary wiejskie cały czas wymagają dofinansowania. To nie tylko to, o czym zawsze mówię: że polska wieś wymaga wszechstronnej opieki ze strony państwa, patrząc z punktu widzenia rolnika i jego pracy na roli, tego, że prowadzi on swoje gospodarstwo; ale chodzi także o jego otoczenie, te przysłowiowe obszary wiejskie, czyli drogi, szkoły, przedszkola, instytucje kultury - wszystko, co jest konieczne, by na wsi można było żyć normalnie, korzystając w miarę możliwości ze wszystkich atrybutów takich jak w mieście" - mówił prezydent.

Dodał, że "dziś już w dużym stopniu dzieje się tak na dużych obszarach naszego kraju, dlatego że bardzo wielu ludzi - wiemy doskonale - z miasta wyprowadza się na wieś". "Czemu? Dlatego że na wsi jest szerokopasmowy internet, więc są w stanie komunikować się i porozumieć; że mają już dobry dojazd; że mają wszystko to, co rzeczywiście dobre i potrzebne mieli w mieście; a dodatkowo mają więcej spokoju, więcej ciszy, świeżego powietrza, zieleni, możliwości zrelaksowania się, a więc tego wszystkiego, co pomaga w spokojnym i dobrym życiu" - wskazał prezydent Duda.

Pytany o to, jaka dla polskiego rolnika będzie nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej prezydent odpowiedział: - Mam nadzieję, że będzie dobra". - Oczywiście są zgłaszane różne obawy związane choćby z europejskim programem Zielony Ład. Ale biorąc pod uwagę wszystkie zastrzeżenia i związane z tym niebezpieczeństwa - bo na przykład trudno zgadzać się z koncepcją, że należy ograniczyć produkcję żywności w Europie, bo jest jej za dużo - powiedziałbym tak: nigdy za dużo produktów rolnych, produktów żywnościowych wysokiej jakości - mówił prezydent.

- Akurat tak się składa, że w moim przekonaniu, jak również części ekspertów, z którymi rozmawiałem, te bardzo istotne elementy Zielonego Ładu - choćby takie jak polityka "od pola do stołu", po angielsku nazywa się to "from farm to the fork", czyli "od farmy do widelca"; czyli uprawiamy, produkujemy, mamy płody rolne, następnie sami je przetwarzamy, aż można już podać je konsumentowi jako gotowe, nawet w formie potraw, co jest dziś bardzo częste choćby w gospodarstwach agroturystycznych - to jest właśnie rolnictwo charakterystyczne raczej dla rodzinnego gospodarstwa rolnego, dla mniejszego gospodarstwa, a nie dla ogromnej farmy liczącej wieleset tysięcy hektarów" - powiedział prezydent.

- W związku z tym wydaje mi się, że jest to taka polityka, która akurat może zostać bardzo dobrze wykorzystana przez polskich rolników - i ja na to liczę - zaznaczył.

Prezydent złożył też rolnikom życzenia z okazji odbywających się w Warszawie Dożynek Prezydenckich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI