×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prezydent podpisał zmianę ustawy o spisach powszechnym i rolnym

Autor: PAP 27 sierpnia 2020 14:32

Prezydent podpisał zmianę ustawy o spisach powszechnym i rolnym Nowelizacja wchodzi w życie następnego dnia po ogłoszeniu/ fot.shutterstock.com

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę, zmieniającą ustawy o statystyce publicznej i spisach: rolnym i powszechnym - podała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Ustawa m.in. dostosowuje przepisy dotyczące prowadzenia spisów do warunków epidemii.

Nowelizacja wchodzi w życie następnego dnia po ogłoszeniu. Zmiany przewidują m.in. możliwość zbierania danych spisowych telefonicznie. W przypadku ustawy o statystyce publicznej chodzi o dostosowanie Prawa telekomunikacyjnego w celu przekazywania przez operatorów telekomunikacyjnych dokładniejszych danych adresowych.

Według rządu, przepisy są zgodne z regulacjami europejskimi, które wyłączają systemy statystyczne z wielu ograniczeń RODO. Administratorem zdobywanych w ten sposób danych osobowych będzie Prezes GUS.

Zmiany w ustawach spisowych zakładają, że w razie pogorszenia sytuacji epidemicznej rachmistrze spisowi będą mogli zbierać dane również drogą telefoniczną.

Ustawa przewiduje również możliwość odpowiednich przesunięć pieniędzy na wynagrodzenia rachmistrzów w związku z ewentualną zmianą formy ich pracy - z bezpośrednich wywiadów na wywiady zdalne.

Powszechny spis rolny ma ruszyć 1 września 2020 r. i potrwać do końca listopada.

Narodowy spis powszechny ludności i mieszkań w 2021 r. jest planowany w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI