Prezydent i ministr rolnictwa wesprą poszkodowanych w nawałnicach

Autor: PAP 04 lipca 2021 10:28

Prezydent i ministr rolnictwa wesprą poszkodowanych w nawałnicach Minister rolnictwa Grzegorz Puda/ fot. materiały prasowe

Na wtorek 6 lipca zaplanowane jest spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą ws. wsparcia dla poszkodowanych w nawałnicach.

Na początku ubiegłego tygodnia prezydent przebywał na Lubelszczyźnie, m.in. w Chrzanowie i w gminie Wilków, gdzie gwałtowne burze z gradem i wichury zniszczyły wiele upraw i budynków.

Andrzej Duda poinformował wówczas, że spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i rozmawiali m.in. o tym, że "potrzebne są tu dodatkowe środki, które pomogą się sprawnie uporać z tymi wszystkimi trudnościami". Prezydent zapowiedział też, że będzie jeszcze rozmawiał z szefem rządu oraz ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą o pomocy dla poszkodowanych w wyniku nawałnic.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot pytany o te zapowiedzi, powiedział PAP, że na wtorek zaplanowane jest spotkanie prezydenta z ministrem rolnictwa w tej sprawie.

Prezydent rozmawiał z premierem w czwartek, jednak nie ma informacji, czy tematem tej rozmowy było również wsparcie dla rolników poszkodowanych w wyniku nawałnic. "Jeśli nie, to taka rozmowa na pewno się odbędzie w najbliższym czasie" - zaznaczył.

Pytany, jakiej konkretnie pomocy będzie dotyczyła wtorkowa rozmowa prezydenta z szefem resortu rolnictwa oraz o jej zakres, odparł, że Andrzej Duda rozmawiał z poszkodowanymi rolnikami z Lubelszczyzny, ale rozmowa z szefem resortu rolnictwa "będzie dużo szersza" i będzie dotyczyła również innych terenów, na których wystąpiły nawałnice.

Szrot zauważył, że jeśli chodzi o Lubelszczyznę, to produkcja rolna ma tam bardzo określony profil i doszło tam do zniszczeń pól chmielu. Szef gabinetu prezydenta wskazywał, że rolnicy, z którymi rozmawiał wówczas prezydent, zwracali uwagę przede wszystkim na problemy dotyczące ubezpieczeń upraw rolnych.

Gwałtowne burze z silnym wiatrem i opadami gradu, które przeszły niedawno nad Lubelszczyzną najwięcej szkód wyrządziły w powiecie opolskim, zwłaszcza w gminach Wilków i Łaziska. W gminie Wilków uszkodzonych zostało ponad 300 dachów - w tym 121 na budynkach mieszkalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI