Prezydencka rada ds. rolnictwa omówi Plan Strategiczny dla WPR

Autor: PAP 18 stycznia 2021 16:15

Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP omówi we wtorek projekt Planu Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej - powiedział PAP szef Rady Jan Krzysztof Ardanowski. Jak dodał, Rady będzie zbierać się co miesiąc; niewykluczone są propozycje legislacyjne, m.in. dot. KRUS.

We wtorek odbędzie się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Prezydent Andrzej Duda powołał Radę miesiąc temu; jej przewodniczącym został były minister Jan Krzysztof Ardanowski.

"Rada ma za zadanie sygnalizować najważniejsze problemy w rolnictwie, również wskazując ewentualne drogi poprawy sytuacji. Nie jest żadnym superrządem, natomiast chcemy pełnić funkcję analityczno-usługową wobec nie tylko prezydenta, ale również ministerstwa rolnictwa, bo powodzenie polityki rolnej zależy od współpracy różnych ośrodków władzy i jednocześnie od dobrego zrozumienia założeń tej polityki na najbliższe lata ze strony rolników" - powiedział PAP Ardanowski.

Jak dodał, prezydent Duda bardzo często podkreśla wagę dialogu z rolnikami, a jego wizyty w terenie, jak również objęcie patronatem Porozumienia Rolniczego, czyli szerokiej formuły dialogu społecznego organizacji rolniczych, były tego przykładem.

Ardanowski zaznaczył, że przedmiotem obrad wtorkowego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich będzie "najważniejszy dokument dotyczący polskiego rolnictwa na najbliższe lata, czyli Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej".

"Unia Europejska ustaliła, że każdy kraj członkowski ma przedstawić - według pewnych unijnych wytycznych - swój plan rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, który będzie finansowany zarówno w ramach środków Wspólnej Polityki Rolnej, jak również będzie wspierany środkami z innych polityk UE oraz środkami krajowymi" - powiedział Ardanowski.

Zaznaczył, że resort rolnictwa przygotował propozycję takiego dokumentu. "Pracowały nad tym zespoły powołane jeszcze przeze mnie w roku 2019. Dokument obecnie jest poddany konsultacjom społecznym" - powiedział Ardanowski. Zaapelował do organizacji rolniczych o włączenie się w proces konsultacji, który potrwa do 15 lutego.

"Nie powinno być żadnej organizacji rolniczej, która nie wypowie się na temat tego dokumentu, bo to, co w nim teraz zapiszemy, będzie realizowane z niewielkimi możliwościami korekty, przez kolejne siedem lat" - powiedział.

Ardanowski poinformował, że podczas wtorkowego posiedzenia Rady projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej zostanie przedstawiony przez przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi; obecny ma być m.in. wiceminister Szymon Giżyński.

"Rada zamierza dokonać oceny, przedyskutować, czy zawarte w dokumencie cele i zasady ogólne rzeczywiście odzwierciedlają polski potencjał rolny, a także to, jakie działania należy podjąć, żeby te cele - które moim zdaniem są poprawnie sformułowane i oddają to wszystko, co w polskim rolnictwie jest najważniejsze - zrealizować" - powiedział Ardanowski.

Zaznaczył, że wtorkowe posiedzenie "to nie będzie ani jedyne, ani ostatnie pochylenie się prezydenckiej Rady nad tym dokumentem". Zaznaczył, że po zakończeniu procesu konsultacji, przed wysłaniem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej do Brukseli prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich zajmie się nim ponownie.

"Chodzi o to, żeby uczulić ministerstwo rolnictwa, że na rozwój obszarów wiejskich są potrzebne środki. Nie ma możliwości wstrzymania inwestycji na wsi" - podkreślił.

Według Ardanowskiego "zielony ład europejski może być wielką szansa dla rolnictwa, ale bez odpowiednich środków może też być zagrożeniem. Jak podkreślił, żeby transformacja polskiego rolnictwa w kierunku bardziej rolnictwa zrównoważonego i ekologicznego była możliwa "są potrzebne potężna inwestycje w gospodarstwach".

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI