Premier odwiedził największą polską plantację borówki amerykańskiej

Autor: Radio Białystok/Kancelaria Premiera 23 lipca 2021 11:01

Premier odwiedził największą polską plantację borówki amerykańskiej fot. Tweeter Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek (22.07) zwiedził 600-hektarową, największą w Europie, plantację borówki amerykańskiej w Białousach - podaje Radio Białystok.

W ramach promocji Polskiego Ładu Premier odwiedził w czwartek (22.07) gospodarstwo ogrodnicze w miejscowości Białousy w woj. podlaskim, gdzie uprawiana jest borówka amerykańska.

– Mamy najrozmaitsze gospodarstwa: małe, średnie, duże, hodowlane, uprawy ziemi. Dzisiaj jesteśmy w gospodarstwie pana Wilczewskiego. Ten gospodarz uprawia borówkę amerykańską na 600 hektarach. Jest wielkim eksporterem. Eksport polskiego rolnictwa to bardzo jasno świecąca gwiazda. Poprzez to dokonujemy jednocześnie przyciągnięcia kapitału do Polski, a także wzbogacają się polscy rolnicy – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Oczkiem w głowie naszego planu dla rolnictwa są rodzinne gospodarstwa rolne – zdrowa żywność, która ma krótką drogę “od pola do stołu” – dodał.

Borówka z podlaskiego gospodarstwa trafia do większości krajów europejskich, między innymi do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Norwegii, Danii, Finlandii, Włoch, a także do krajów bliskiego i dalekiego wschodu. Polska jest w czołówce światowych producentów borówek.

– Nie ma spotkania, żeby posłowie z woj. podlaskiego nie mówili mi: Mateusz, nasze rolnictwo, rolnictwo tego regionu, to najlepsze rolnictwo w Europie. Pilnuj naszej ziemi. Tak zabieramy się za wszystkie tematy, które dotyczą Polskiego Ładu, Polskiego Ładu dla rolnictwa – zaznaczył szef rządu Mateusz Morawiecki.

Wyższa stawka dopłat za paliwo rolnicze ze 100 do 110 zł za ha, ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym, możliwość sprzedaży swoich produktów przez rolników w całej Polsce (do 100 tys. zł taka sprzedaż będzie nieopodatkowana) – to tylko niektóre zmiany, jakie zostały zapowiedziane w Polskim Ładzie dla rolnictwa.

Premier Mateusz Morawicki podczas wystąpienia podkreślił, że w ramach Polskiego Ładu rolnicy będą mieli większe możliwości. Jedną z kluczowych zmian jest uwolnienie rolniczego handlu detalicznego:

– Zwiększyliśmy pulę sprzedaży w Rolniczym Handlu Detalicznym z 40 tys. zł do 100 tys. zł bez podatku. Zerowy podatek dla wszystkich rolników, którzy chcą w mniejszej skali próbować rozwijać skrzydła na rynki lokalne, ale nie tylko – powiedział szef rządu.

Rząd stawia na polskie produkty. Chce, aby obywatele mieli łatwiejszy dostęp do wyrobów lokalnych, a rolnicy większy zysk ze swojej pracy.

– Rolnictwo to wspaniały polski sektor eksportowy, ale przede wszystkim to jest sól ziemi. Jesteśmy wdzięczni polskim rolnikom za wspaniałą zdrową żywność. Nakłaniam do kupowania produktów od polskich rolników. Patrzmy w sklepach, czy to jest produkt polskiego rolnictwa – podkreślił premier.

Kupowanie produktów oznaczanych PRODUKT POLSKI to forma wsparcia milionów rolników i przedsiębiorców. Pomagajmy sobie wzajemnie, wybierajmy produkty naszych rodaków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI