×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Praca sezonowa: Wzrost wynagrodzeń do 23 euro za godzinę w Wlk. Brytanii

Autor: www.agf.nl 17 czerwca 2021 14:17

Praca sezonowa: Wzrost wynagrodzeń do 23 euro za godzinę w Wlk. Brytanii W Wielkiej Brytanii nastąpił wzrost wynagrodzeń za pracę sezonową w rolnictwie/ fot. shutterstock

Pracownicy sezonowi w brytyjskim sektorze świeżych owoców i warzyw odnotowali wzrost wynagrodzeń do prawie 23 euro za godzinę dzięki niedoborowi siły roboczej spowodowanemu przez Brexit i Covid-19.

Brexit jak i pandemia Covid-19 odstraszyła imigrantów od przybycia do pracy. Do zajmowanej pozycji w łańcuchu dostaw  żywności potrzeba około 500 000 pracowników, od zbieraczy i pakowaczy po przetwórców i kierowców.

Simon Naylor z Naylor Farms w Lincolnshire powiedział: „Aby zatrzymać ludzi, podnieśliśmy płace o 60% do prawie 23 euro za godzinę dla pakowaczy i od tego tygodnia będziemy musieli płacić im za pracę za 23 euro w dzień powszedni i za 23 euro w weekend."

Ta rodzinna firma jest największym hodowcą kapusty w Wielkiej Brytanii i działa na rynku od 112 lat, a jej średni obrót wynosi ponad 30 mln euro rocznie.

I chociaż rząd ustanowił specjalny program wizowy, aby przyjąć dodatkowych pracowników rolnych z UE i Ukrainy, Naylor mówi, że to nie wystarczy. Według niego program nie zadziała, ponieważ ci pracownicy będą musieli być zatrudnieni na podstawie umiejętności i zarobią minimum 29 000 USD.

Według metro.co.uk , Federacja Dystrybutorów Hurtowych (FWD) uznała tę sytuację za tak niepokojącą, że zaproponowała rządowi, aby utrzymywano armię w gotowości, aby pomóc w dostawach żywności.

W supermarketach narzekano już na puste półki. „Niedobór już istnieje” – powiedział jeden z użytkowników Twittera. „To przerażające, Brexit jest winny”. Inni popierali podwyżki płac i sugerowali, że należy zaoferować więcej pieniędzy, aby przyciągnąć więcej pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI