×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Poznań: rozpoczęły się konsultacje projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy

Autor: PAP 11 września 2019 15:37

Poznań: rozpoczęły się konsultacje projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy fot. shutterstock.com

Pół roku potrwają zainicjowane w środę w Poznaniu ogólnopolskie konsultacje projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy. W Wielkopolsce znajduje się ponad połowa terenów rolnych i leśnych zagrożonych suszą rolniczą w Polsce.

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca podkreślił w środę w Poznaniu, że plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS) to pierwszy tak kompleksowy dokument dotyczący przeciwdziałaniu skutkom suszy w Polsce. Poznańskie konsultacje otworzyły serię piętnastu debat, które w najbliższych miesiącach zostaną zorganizowane w różnych regionach kraju.

Daca powiedział, że Poznań nieprzypadkowo stał się miejscem pierwszego spotkania konsultacyjnego; ponad połowa terenów rolnych i leśnych w Polsce zagrożonych suszą rolniczą znajduje się właśnie w woj. wielkopolskim. W 2018 r. susza w tym województwie dotknęła ponad 53 tys. gospodarstw rolnych, generując straty szacowane na blisko 1,2 mld zł. W skali kraju problemem suszy rolniczej dotkniętych jest 38 proc. terenów rolnych i leśnych; skutki tego zjawiska są odczuwane przez całe społeczeństwo.

Jak podano w środę w trakcie briefingu, w zawartym w projekcie PPSS katalogu działań związanych z suszą rolniczą znalazły się m.in. propozycje przebudowy systemów melioracyjnych tak, by pełniły funkcję nawadniająco-odwadniającą, budowy ujęć do nawodnień oraz przedsięwzięcia nietechniczne, m.in. działania agrotechniczne, poprawiające warunki wodno-powietrzne w glebie na obszarach rolniczych.

Działania przewidziane dla rolników wsparte będą zmianami instytucjonalnymi dotyczącymi sposobu monitorowania suszy i przekazywania informacji o jej przebiegu, a także pracami nad opracowaniem zasad finansowania w programach operacyjnych działań przeciwdziałających skutkom suszy.

"Z badań naukowych wynika, że możemy skutecznie przeciwdziałać skutkom suszy. Wiemy również, że ostatnimi czasy susza pojawia się coraz częściej. My przedstawiamy cały katalog działań krótkookresowych, średniookresowych i długookresowych. To są działania inwestycyjne, ale mamy również działania edukacyjne - na przykład pokazujemy rolnikom, w jaki sposób mogą przeciwdziałać skutkom suszy poprzez np. zakładanie oczek i zadrzewień śródpolnych" - powiedział Daca.

Po konsultacjach społecznych projekt PPSS zostanie poddany strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, a w 2020 r. zostanie przyjęty w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej. Polska znajdzie się tym samym w gronie 10 państw europejskich, które mają opracowane plany przeciwdziałania skutkom suszy. Dokumenty o tej randze opracowały m.in.: Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Portugalia, Słowacja i Ukraina.

PGW Wody Polskie planuje realizację w województwie wielkopolskim 21 zadań inwestycyjnych hydrotechnicznych, ukierunkowanych na retencję zasobów wodnych, w tym przeciwdziałanie skutkom suszy. Przedsięwzięcia te wskazane są w PPSS jako element propozycji budowy lub przebudowy urządzeń wodnych.

Stopień zagrożenia suszą rolniczą, hydrologiczną i hydrogeologiczną w poszczególnych regionach kraju można śledzić poprzez stronę www.konsultacjesusza.pl.

Projekt PPSS dostępny jest na stronach: www.stopsuszy.pl oraz www.konsultacjesusza.pl. Tam też można złożyć wnioski i uwagi do PPSS poprzez specjalnie przygotowany formularz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI