Powstanie nowy ubezpieczyciel dedykowany rolnikom

Autor: PAP 10 października 2021 13:13

Powstanie nowy ubezpieczyciel dedykowany rolnikom Będzie system ubezpieczeń rolników; fot. unsplash.com

Całkowicie zmieniamy system ubezpieczeń rolników - poinformował minister rolnictwa Grzegorz Puda podczas sobotniej konwencji PiS poświęconej sprawom polskiej wsi.

"Całkowicie zmieniamy system ubezpieczeń; bardzo często rolnicy są doświadczeni czymś najgorszym, czyli czymś nieprzewidywalnym, a mówię tutaj o zmianach klimatu, zmianach pogody" - oświadczył szef resortu rolnictwa.

Pierwsze z kilku omawianych przez niego rozwiązań dotyczy utworzonego już z rezerwy celowej "pierwszego w historii funduszu, który prawie w pełni zapewnia finansowanie większości szkód rolników". "To kwota 3 mld zł w ramach rezerwy, która zostaje przeznaczona tylko i wyłącznie na te cele, tylko i wyłącznie dla rolników" - zapewnił.

Ubezpieczyciel tylko dla rolników

Nie mniej ważny jest według niego drugi element programu zmian ubezpieczeń, którym ma być "powstanie nowego ubezpieczyciela rolniczego, pierwszego ubezpieczyciela rolniczego".

Jak wyjaśnił, "chodzi nam o to, aby te firmy, które w tej chwili funkcjonują często również zagraniczne, oczywiście ubezpieczały rolników, ale aby to nie było tak, jak było do tej pory, że duże firmy ubezpieczeniowe mają dosyć duże marże i duże zyski".

"Chcemy, aby te pieniądze, które dopłacamy, środki, które również z budżetu państwa - czyli również od państwa trafiają do dopłat, do ubezpieczeń rolniczych - aby te pieniądze były lepiej wykorzystywane" - dodał.

Puda ogłosił "powstanie nowego rolniczego ubezpieczyciela, który będzie funkcjonował już w przyszłym roku". "Po raz pierwszy w przyszłym roku będziemy mogli ubezpieczać się w rolniczym ubezpieczycielu, specjalnie dedykowanym rolnikom" - zapewnił.

Więcej środków do dopłaty do ubezpieczeń rolniczych

Zaznaczył, że państwo podwyższy kwoty, które na ten cel przeznacza. "W tym roku to było pierwotnie 400 (milionów zł), później 900, a na przyszły rok zaplanowaliśmy 1 mld 400 mln samych dopłat do ubezpieczeń dla rolników" - powiedział.

W uzupełnieniu zapewnił: "Oczywiście pozostawiamy tę możliwość, gdyby okazało się, że są jeszcze skutki (np. klęsk żywiołowych), których nie udało się przewidzieć, to jednak poprzez zmiany systemowe, legislacyjne, będziemy jeszcze mogli nadal finansować skutki tak, jak to było dotychczas".

Sprecyzował, że chodzi o to, aby rolnicy "byli w 100 proc. przekonani o tym, że każdy z nich będzie mógł skorzystać z polisy, czyli będzie mógł się ubezpieczyć, nie odejdzie bez polisy, a z drugiej strony, aby każdy rolnik był przekonany o tym że będą środki, że będą pieniądze na ubezpieczenia".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI