×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ponad 9 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie

Autor: PAP 20 marca 2023 18:19

Ponad 9 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie Ponad 9 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie / fot. Shutterstock

Ponad 9 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie - poinformował w poniedziałek resort rolnictwa. Przypomniano, że od tego roku można wnioskować o nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu w ramach sześciu ekoschematów.

"Już ponad 9 tysięcy rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie. Od tego roku, można wnioskować o nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu w ramach 6. ekoschematów. Należy pamiętać, że o każdy z nich trzeba zawnioskować oddzielnie. Nabór rozpoczął się 15 marca i pierwsze jego dni pokazały, że rolnicy dobrze sobie radzą z nowymi wymaganiami" - przekazał resort na swojej stronie internetowej.

Przypomniano, że pomoc w prawidłowym wypełnianiu wniosków świadczą Ośrodki Doradztwa Rolniczego, które organizują dla rolników specjalne szkolenia, jak również, w miarę możliwości świadczą pomoc bezpośrednią. "Doradcy są przeszkoleni i dobrze przygotowani, aby pomóc rolnikom prawidłowo wypełnić wnioski. Pomoc ta tym razem jest bezpłatna" - zapewnił cytowany przez MRiRW minister Henryk Kowalczyk.

Od 15 marca można składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filara WPR za 2023 r. Jest to pierwszy nabór wniosków w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Wniosek, tak jak w ubiegłych latach, należy złożyć się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), wyłącznie w postaci elektronicznej - za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

W aplikacji eWniosekPlus można zawnioskować o przyznanie dopłat bezpośrednich, w tym do ekoschematów powierzchniowych i dobrostanu zwierząt; przejściowego wsparcia krajowego; interwencji w ramach II filara WPR, tj.: interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ekologicznej oraz interwencji leśnych i zadrzewieniowych; płatności obszarowych kontynuowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020 (tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych i premii zalesieniowych).

W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wprowadzono łącznie 5 ekoschematów powierzchniowych oraz ekoschemat dobrostan zwierząt. Są to dopłaty do: obszarów z roślinami miododajnymi; rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi (z 8 praktykami takimi jak np. ekstensywne użytkowanie TUZ (trwałe użytki zielone), międzyplony, plan nawożenia wymieszanie słomy z glebą); retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych; integrowanej produkcji roślin; biologicznej ochrony upraw.

Podstawowy termin składania wniosków upłynie 15 maja 2023 r. Jeżeli rolnik złoży wniosek po tym terminie, jednak nie później niż do 9 czerwca 2023 r. jego dopłata zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI