Pomoc suszowa 2022 coraz bliżej

Autor: PAP 15 listopada 2022 08:29

Pomoc suszowa 2022 coraz bliżej Pomoc suszowa 2022 coraz bliżej/fot.shutterstock.com

Do 23 listopada ma być wydłużony termin naboru wniosków o pomoc dla rodzin rolniczych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w br. szkód w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - przewiduje projekt, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnych rządu.

W miniony czwartek w wykazie prac legislacyjnych rządu poinformowano o pracach nad projektem nowelizacji rozporządzenia ws. szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ważne! Zobacz: Pomoc suszowa 2022 nie dla wszystkich? Ministerstwo stawia warunki

Jest ono przygotowywane przez resort rolnictwa.

Zobacz: Pomoc suszowa 2022. Dla kogo, jakie stawki i kiedy wypłaty?

W połowie października resort informował, że ARiMR pomoże rodzinom, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w br. np. gradobicia czy powodzi w gospodarstwie. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami o pomoc w wysokości 5 tys. lub 10 tys. zł można się ubiegać do 15 listopada.

Zobacz: Pomoc suszowa 2022: termin naboru wniosków został wydłużony!

W nowym rozporządzeniu ten termin ma zostać przesunięty na 23 listopada. "Powinno to umożliwić z jednej strony złożenie wniosków o pomoc wszystkim zainteresowanym a jednocześnie wypłacić pomoc w ramach środków zaplanowanych na ten cel w tegorocznej ustawie budżetowej" - oceniono w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Zobacz: Pomoc suszowa 2022: Termin składania wniosków wydłużony o ponad tydzień

Dodano, że w 2022 r. ponad 250 tys. producentów rolnych złożyło wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy za pośrednictwem aplikacji "zgłoś szkodę rolniczą".

O problemach z aplikacją już pisaliśmy, zobacz: Pomoc suszowa 2022: Nie wszyscy rolnicy mogą oszacować straty

"Tak duże zainteresowanie oszacowaniem szkód w wyniku suszy spowodowało przeciążenie aplikacji i problemy z pobraniem kalkulacji oszacowania szkód lub protokołu oszacowania szkód. Pomoc określona w paragrafie 13zs ust. 1 rozporządzenia ma na celu zapewnienie płynności finansowej rodzinom w związku z tym, że w gospodarstwie rolnym członka tej rodziny w 2022 r. wystąpiły szkody spowodowane wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, co miało wpływ na obniżenie dochodów" - zauważono w informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI