Pomoc rządu dla rolników: Dopłaty do nawozów i skupu jabłek

Autor: PAP 27 kwietnia 2022 09:22

Pomoc rządu dla rolników: Dopłaty do nawozów i skupu jabłek Dopłaty do nawozów i skupu jabłek formą pomocy dla rolników/ fot. shutterstock

Dopłaty do nawozów i do skupu jabłek to ostatnie formy pomocy rządu dla rolników, którzy odczuwają problemy spowodowane wojną w Ukrainie - powiedział we wtorek na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk.

Wiceminister podkreślił, że obie formy pomocy można uznać za pionierskie. Zaznaczył, że Polska jako pierwszy kraj w UE zaproponowała dopłaty do nawozów, a Komisja Europejska ostatecznie wyraziła na to zgodę. Na realizację powyższej pomocy zaplanowane zostały środki w wysokości 3,9 mld zł.

Dopłaty do nawozów 2022

Wnioski o dopłatę można składać od 25 kwietnia br. w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wysokość dopłaty to 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych oraz 250 zł na 1 ha powierzchni łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych. Limity pomocy przysługuje do 50 hektarów - wyjaśnił Kaczmarczyk.

Chodzi tu przede wszystkim o zmniejszenie kosztów produkcji zbóż, co przekłada się na ceny ziarna, mąki, a następnie innych produktów.

Dopłaty do skupu jabłek 

[Aktualizacja] Skup jabłek z dopłatą - warunki uczestnictwa w programie

Będzie też nadzwyczajne wsparcie dla producentów jabłek deserowych, którzy na skutek wprowadzania embarga przez Białoruś na import jabłek nie mogą owoców sprzedać na rynku w odpowiednich cenach. Resort przewiduje pomoc w wysokości 30 groszy do kilograma jabłek skupionego na cele przetwórcze. W sumie planuje się dopłaty do skupu 200 tys. ton jabłek - poinformował wiceminister.

Kaczmarczyk zauważył, że problem podwyższonej inflacji zaistniał w polskiej i światowej gospodarce jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę. Jego źródłem było odbicie gospodarcze po szoku spowodowanym pandemią koronawirusa. Na to nałożył się gwałtowny wzrost cen ropy i gazu na rynkach globalnych.

Jak powiedział wiceminister, rząd już od początku roku proponował różne formy wsparcia konsumentom i rolnikom. Były one w postaci tarcz antyinflacyjnych np. obniżenia VAT na żywność czy dodatków osłonowych do kosztów energii elektrycznej, cen gazu i żywności.

Według Kaczmarczyka Polska wprowadza w skali całej Europy jeden z najbardziej rozbudowanych programów walki inflacją. W związku z utrzymującą się wysoką dynamiką cen poważnie analizowane jest przedłużenie obowiązywania tarcz antyinflacyjnych. Obecnie rozwiązania te obowiązują do końca lipca br.

Do działań antyinflacyjnych można też zaliczyć obniżenie akcyzy na paliwo czy zwiększenie zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI