Pomoc dla sadowników dotkniętych gradobiciem jest niewystarczająca?

Autor: www.jablonka.info/www.sadyogrody.pl 05 października 2016 10:35

Pomoc dla sadowników dotkniętych gradobiciem jest niewystarczająca? fot. shutterstock

- Śmiem twierdzić, że w świetle obecnych, nowych przepisów znaczna część producentów nie będzie mogła skorzystać z dostępnej pomocy finansowej. Jak wszyscy wiemy owoców uszkodzonych albo zniszczonych przez grad nie można zakwalifikować jako owoce deserowe - mówi na łamach serwisu jabłonka.info Andrzej Kazimierczak – wiceprezes Związku Sadowników RP.

Jego zdaniem jedynym wyjściem z tej sytuacji jest sprzedaż do przemysłu przetwórczego. Dlatego z punktu widzenia sadownika jabłka w tych gospodarstwach są zniszczone całkowicie, a od strony prawnej część z nich nadaje się do sprzedaży (ale tylko na przemysł). Dlatego wiele gospodarstw nie będzie miało 70 proc. zniszczeń a co za tym idzie pomoc finansowa będzie mocno zredukowana.

W minionych latach wielu sadowników mogło odnowić produkcję dzięki działaniu 126. Teraz przepisy uległy zmianie, jak Pan ocenia te zmiany?

Andrzej Kazimierczak, wiceprezes Związku Sadowników RP, nowe przepisy ocenia negatywnie. - Teraz z byłego działania 126, czyli w myśl nowych przepisów, będzie można skorzystać tylko pod konkretne cele. Np. gdy ubytki w środkach trwałych (ubytki w nasadzeniach) przekroczą 30 proc. to działania będą skierowane tylko na nasadzenia (czyli na uzupełnienie kwater). Nie będzie można w ramach tych przepisów dokonać np. zakupu sprzętu lub maszyn - dodaje.

Więcej w serwisie jablonka.info.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI