Polskie Sady: nadal trwa dogaszanie pożaru, magazyn grozi częściowym zawaleniem

Autor: www.sadyogrody.pl 22 stycznia 2021 08:03

Polskie Sady: nadal trwa dogaszanie pożaru, magazyn grozi częściowym zawaleniem Nadal trwają próby dogaszenia kompleksu magazynowego Grupy Producentów Owoców Polskie Sady/ fot. www.facebook.com/OSP.Biala.Rawska/

Nadal trwają próby dogaszenia kompleksu magazynowego Grupy Producentów Owoców Polskie Sady. Choć największy ogień został stłumiony to - z relacji starszego kapitana Konrada Krupy, zastępcy dowódcy jednostki w Rawie Mazowieckiej, pełniącego funkcję oficera prasowego w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej - wynika, że dostęp do środka magazynu, który spłonął w piątek 15 stycznia br. jest bardzo utrudniony, przez co strażacy nadal są w trakcie jego dogaszania. Na ten moment służby nie wiedzą, jak długo jeszcze potrwa dogaszanie pożaru.

Pożar, który wybuchł w miniony piątek w Grupie Producentów Owoców Polskie Sady w Białej Rawskiej, objął obiekt  magazynowy z częścią produkcyjną. Strażakom udało się uratować obiekt biurowy i zbiorniki z olejem spożywczym oraz zbiornik na olej opałowy. Ich zdaniem, pomimo panującej wtedy niskiej temperatury, to wiatr najbardziej utrudniały akcję gaśniczą. Pożar był na tyle duży, a warunki niesprzyjające, że strażacy nadal są w trakcie jego dogaszania.

- Pożar był bardzo ciężki do opanowania ze względu na wielkość obiektu, w jakim wybuchł. Gdy pojechaliśmy na miejsce praktycznie cały obiekt zajęty był już pożarem. Wiał bardzo silny wiatr, temperatura była niska, więc działania były naprawdę utrudnione - powiedział w rozmowie z naszym portalem starszy kapitan Konrad Krupa.

- Ciężko stwierdzić jak długo potrwa jeszcze dogaszanie. Walczymy z tym pożarem już jakiś czas. Problem polega na tym, że budynek magazynowy grozi częściowym zawaleniem, a tym samym stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia ratowników i kogokolwiek, kto wejdzie na teren spalonego obiektu. Z konstrukcji dachu spada blacha, może spaść jakaś belka, z tego względu nie można wejść do obiektu. Obiekt jest gaszony z zewnątrz, ale ze względu na jego dużą wielkość ciężko strażakom jest dostać się do środkowych jego części aby całkowicie go ugasić. Dlatego działania tak długo trwają - poinformował Krupa.

- Pierwszego dnia przy wybuchu pożaru, przez dobą, w akcję gaszenia zaangażowanych było ponad 20 jednostek straży pożarnej i łącznie około osiemdziesięciu osób z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Była to chyba jedna z najtrudniejszych naszych akcji gaszenia pożaru z jakimi mieliśmy do czynienia. Przede wszystkim ze względu na jego rozmiary - dodaje Krupa.

Przyczyna pożaru na ten moment nie jest znana. Dopóki pożar nie zostanie całkowicie opanowany, nie będzie można przeprowadzić dokładnych analiz stwierdzających jego przyczynę.

- Na miejscu pracuje biegły z zakresu pożarnictwa, także prokurator, który związany jest z działaniami na terenie pogorzeliska. Obecna jest policja, jak i władze gminne oraz powiatowe. Wszyscy robią co mogą aby doprowadzić do całkowitego ugaszenia tego pożaru - mówi nam starszy kapitan. 

Na tą chwilę pracownicy biurowi nie mogą wejść na teren firmy. Ocalałe części obiektu są zabezpieczone i zamknięte przez inspektora nadzoru budowlanego i prokuratora. 

Jest to kolejny już niestety pożar, który dotknął grupy producenckie, ale pożary magazynów czy chłodni mogą zdarzyć się także w prywatnych gospodarstwach sadowniczych. Starszy kapitan Konrad Krupa z Państwowej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej podpowiada jak można się ich wystrzegać.

- Na pewno trzeba przestrzegać wszelkich zasad PPOŻ, czyli nie wolno zostawiać otwartego źródła ognia, nie wolno wchodzić z jakimkolwiek źródłem ognia jak np. papieros do takich obiektów. Trzeba dbać o instalację elektryczne, powinny być one poddawane regularnym przeglądom. Podobnie  instalacje kominowe, o ile takie są, jak i wszelkie instalacje zasilające, doprowadzające prąd do obiektu. Bo jeśli nie są one w odpowiednim czasie konserwowane i zadbane mogą doprowadzić do takiego właśnie pożaru - mówi starszy kapitan Konrad Krupa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI