Polskie konsulaty na Ukrainie sparaliżowane. Co z pracownikami sezonowymi ?

Autor: money.pl 14 lutego 2022 08:07

Polskie konsulaty na Ukrainie sparaliżowane. Co z pracownikami sezonowymi ? Paraliż polskich konsulatów na Ukrainie/ fot. shutterstock.com

Przedłużający się przetarg wart 170 mln zł na obsługę wizową Ukraińców doprowadził do paraliżu polskich konsulatów na Ukrainie. Ukraińskie media donoszą o wolnych terminach wizowych na czerwiec. Zostaniemy bez pracowników?

Paraliż polskich konsulatów na Ukrainie

Jak podaje Money.pl obsługa wiz dla Ukraińców chcących podjąć pracę w Polsce od stycznia realizowana jest w ograniczonym stopniu. Powodem jest przeciągający się od ubiegłego roku proces przetargowy na obsługę przyznawania tego typu glejtów dla obywateli Ukrainy.

- Problem mamy niezależnie od sytuacji zagrożenia wojną. Nasz rynek pracy jest potężnie uzależniony od pracowników z Ukrainy. W naszym własnym interesie jest to, żeby obywatele Ukrainy mogli swoje sprawy załatwić sprawnie, szybko i mówiąc wprost — nie marnować swojego czasu. W tym czasie mogliby zarabiać i wypracowywać polskie PKB — mówi money.pl dr Dawid Piekarz z Instytutu Staszica, który sygnalizował problem już jesienią ubiegłego roku.

Ile potrwa paraliż z wizami dla Ukraińców?

Problemy mogą potrwać jeszcze dwa miesiące, bo tyle czasu ma nowy operator, którym zostało polsko-francuskie konsorcjum TLScontact i Personel Service, na poradzenie sobie z sytuacją.

Portal business.rayon.in.ua pisał, że nie ma informacji o wolnych terminach składania wniosków wizowych m.in. w Chmielnickim, Winnicy i Czerniowcach. We Lwowie na złożenie dokumentów trzeba czekać obecnie dwa tygodnie.

Więcej na Money.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI