Polska Izba Ubezpieczeń odmówiła przygotowania wytycznych do szacowania szkód

Autor: www.sadyogrody.pl/mir.krakow.pl/PIU 19 września 2020 17:29

Polska Izba Ubezpieczeń odmówiła przygotowania wytycznych do szacowania szkód Polska Izba Ubezpieczeń odmówiła przygotowania wytycznych do szacowania szkód/ fot.shutterstock.com

Małopolska Izba Rolnicza wystąpiła do Polskiej Izby Rolniczej o opracowanie wytycznych dla biegłych szacujących szkody w uprawach rolnych, które wystąpiły u rolników korzystających z ubezpieczeń, w tym ubezpieczeń dopłatowych. PIR odmówiła opracowania takich wytycznych.

W ocenie Małopolskiej Izby Rolniczej rozbieżności w metodologii szacowania szkód w uprawach prezentowane przez różne zakłady ubezpieczeń powodują niepotrzebne konflikty w relacjach na linii ubezpieczalnia - rolnik. Dlatego o pomoc zwróciła się do Polskiej Izby Rolniczej. Posiadanie takich wytycznych pozwoliłoby na uniknięcie sporów oraz odwołań od wstępnych decyzji wynikających z szacowania szkód.

Dyrektor MIR, Henryk Dankowiakowski przekonywał w piśmie, że posiadanie takich wytycznych w dobie coraz większej świadomości ubezpieczeniowej rolników, czego dają dowód co roku wyczerpując w pełni dopłaty do ubezpieczeń rolnych, jest warunkiem koniecznym do budowania zaufania pomiędzy zakładami ubezpieczeń a rolnikami.

Polska Izba Rolnicza nie podjęła się przygotowania takowych wytycznych, a co więcej ich zdaniem opracowanie takiego materiału mogłoby stanowić ingerencję w działalność biznesową zakładów ubezpieczeń.

- Zapewniamy jednocześnie, że Polska Izba Ubezpieczeń monitoruje na bieżąco funkcjonowanie systemu ubezpieczeń upraw rolnych oraz kwestii związanych ze szkodowością i ryzykami występującymi w rolnictwie - czytamy w odpowiedzi PIU.

- Dostrzegamy przy tym znaczenie świadomości i zaufania rolników do zakładów ubezpieczeń, które są niezbędne do rozwoju tej linii produktów ubezpieczeniowych. W naszych kontaktach z administracją rządową podkreślamy konieczność angażowania organizacji rolniczych w procesy konsultacyjne przy zmianach legislacyjnych związanych z funkcjonowaniem ubezpieczeń dla rolnictwa. Dlatego mimo odmownej odpowiedzi, liczymy na współpracę w przyszłości zarówno w zakresie samych ubezpieczeń jak i zarządzania ryzykiem w rolnictwie w ogóle - wyjaśnił w odpowiedzi Andrzej Maciążek, wiceprezes Zarządu PIU.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI