Podpisz petycję ws. zatrudniania pracowników na uproszczonych zasadach

Autor: SadyOgrody.pl / Związek Sadowników 29 listopada 2022 10:05

Podpisz petycję ws. zatrudniania pracowników na uproszczonych zasadach Bez pracowników owoce nie zostaną posortowane, zapakowane, przygotowane do transportu. / fot. shutterstock

Związek Sadowników RP apeluje do Premiera w sprawie wprowadzenia zmian prawnych takich jak zatrudnienie w rolnictwie pracowników na uproszczonych warunkach z nowych kierunków migracji zarobkowej.

Petycja ws. zatrudniania pracowników sezonowych

Związek Sadowników stworzył petycję do Premiera w której podkreśla, że branża sadownicza od kilku miesięcy boryka się z kryzysem wynikającym z braku pracowników gotowych do pracy w gospodarstwach, grupach producenckich, firmach eksportowych. W miejscach tych, od kilku lat zatrudniani są obywateli Ukrainy. Ze względu na wojnę, która toczy się na Ukrainie pojawiły się narastające problemy z pozyskaniem pracowników sezonowych.

Bez pracowników owoce nie zostaną posortowane, zapakowane, przygotowane do transportu. Może się okazać, iż plony nie zostaną zebrane w odpowiednim momencie. Stracą na tym wszyscy.

Zatrudnianie pracowników na uproszczonych zasadach

- Panie Premierze jako branża nie poradzimy sobie bez pracowników. Jak wiadomo od lat Polacy nie chcą pracować przy zbiorach owoców. Są jednak inne narodowości gotowe i chętne do takiej pracy w Polsce. Uzbecy, Nepalczycy czy Filipińczycy chcą być u nas zatrudnieni. Jednak aktualne przepisy sprawiają, iż proces ten zbyt długo trwa. Istotne jest wprowadzenie ułatwień w zatrudnianiu dla tych narodowości w sadownictwie, jak również w firmach eksportowych - apeluje ZSRP do Premiera. 

Mając na uwadze powyższe Związek Sadowników zwraca się z prośbą o podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia zmian prawnych takich jak zatrudnienie w rolnictwie pracowników na uproszczonych warunkach - istotne jest pominięcie testu rynku pracy - z nowych kierunków migracji zarobkowej np. Uzbekistanu, Nepalu, Indii, Filipin.

Związek Sadowników zwraca się do wszystkich sadowników, producentów owoców i warzyw o podpisanie petycji która zostanie skierowana do Premiera. 

PODPISZ PETYCJĘ ZWIĄZKU SADOWNIKÓW

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI