Podlaskie: W 101 gminach komisje szacują straty w uprawach na skutek suszyPAP - 07 sierpnia 2019 15:37


W Podlaskiem w 101 gminach powołano komisje, które szacują straty w uprawach na skutek suszy w rolnictwie - poinformował w środę PAP Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Do urzędu wpłynęło już około 400 protokołów.

Komisje powoływane były w regionie od lipca; o ich powołanie gminy występowały do wojewody. Jak poinformowała PAP rzeczniczka wojewody podlaskiego Anna Dzierszko, komisje powołano niemal w całym województwie, na terenie 101 gmin (na 118 w regionie). Dodała, że urząd nie przewiduje, aby miały powstać kolejne, bo rozpoczęły się już żniwa. W sumie działa ponad 150 komisji.

Dzierszko poinformowała, że dotychczas do urzędu wpłynęło ok. 400 protokołów komisji, ale - jak podkreśliła - cały czas spływają kolejne. Dodała, że komisja ma miesiąc na dokonanie oględzin na zniszczonych uprawach, przygotowanie protokołu i przesłanie go do urzędu wojewódzkiego. Powiedziała, że obecnie trudno ocenić, jak długo potrwa praca komisji. Po zatwierdzeniu protokołów przez wojewodę, są one przekazywane do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - wskazała.

Z najnowszego, piątkowego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG) na temat suszy wynika, że w Podlaskiem zagrożonych suszą w uprawach kukurydzy na ziarno i na kiszonkę są wszystkie gminy, czyli 118. W przypadku krzewów owocowych jest to 112 gmin, roślin strączkowych - 104 gminy, warzyw gruntowych - 49 gmin, a w przypadku tytoniu i zbóż jarych - 43. W 21 gminach suszą zagrożone są uprawy zbóż ozimych, ziemniaka i chmielu, w 17 gminach- drzew owocowych, a truskawek - w 22 gminach.

Jak poinformował w środę PAP dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Wojciech Mojkowski, większość plonów jest już w regionie zebrana, a pola - skoszone. Wskazał, że są miejsca, gdzie zbiory zebrano w 100 proc., w zależności od rodzaju zboża, ale też takie, gdzie zbiory sięgają 60 proc.

Jego zdaniem tegoroczne średnie plony są większe niż w ubiegłym roku. Dodał, że ubiegłoroczna susza była bardziej dotkliwa dla zbóż jarych i ozimych. Biorąc pod uwagę zbiory średnioroczne, to są one nieco niższe, i wynoszą ok. 30 kwintali.

IUNG poinformował w piątek, że susza dotknęła wszystkie województwa, niedobór wody występuje w coraz większej liczbie gmin. Susza objęła wszystkie monitorowane uprawy; największy deficyt wody był w woj. lubuskim i wielkopolskim.