Podkarpackie: ujawniono próbę przemytu środków ochrony roślinPAP - 03 sierpnia 2021 16:32


Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) ujawnili próbę przemytu 56 opakowań środków ochrony roślin oraz przeszło 21 kg zużytych katalizatorów samochodowych.

Jak poinformowała PAP Agnieszka Siwy z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, przemyt środków ochrony roślin został wykryty w autokarze i skierowany do szczegółowej kontroli.

Przemyt środków ochrony roślin

"W trakcie kontroli funkcjonariusze KAS ujawnili środki ochrony roślin, które ukryte były nad tylną osią pojazdu oraz w toalecie. W sumie było to 56 opakowań. Kierujący pojazdem obywatel Ukrainy przyznał się do przemytu i uiścił karę grzywny w wysokości 2 tys. zł" - dodała.

Natomiast próba przewozu nielegalnych ponad 21 kg zużytych katalizatorów samochodowych została ujawniona w samochodzie kierowanym przez obywatela Ukrainy - przyznał się do przemytu. "Towar zajęto do wszczętej sprawy karnej skarbowej i zabezpieczono 700 zł na poczet grożącej mu kary grzywny" - podkreśliła Siwy.

Jak przypomniała, przewóz środków ochrony roślin przez granicę wymaga zezwolenia ministra rolnictwa.

Nielegalne środki ochrony roślin - konsekwencje

"Wprowadzenie do obrotu nierejestrowanych i niedopuszczonych środków ochrony roślin może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska. Substancje niewiadomego pochodzenia mogą być bardzo niebezpieczne z uwagi na nieznany skład oraz działanie" - stwierdziła Siwy.

Oryginalne środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim.

Warunkiem legalnego przywozu odpadów, takich jak katalizatory jest natomiast posiadanie dokumentu "zgłoszenia i przesyłania transgranicznego przemieszczania odpadów" i odpowiedniej decyzji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.