Podkarpackie: Samorząd realizuje program dla terenów wiejskich

Autor: PAP 18 sierpnia 2021 15:59

Podkarpackie: Samorząd realizuje program dla terenów wiejskich Samorząd Podkarpacia ma własny program dedykowany terenom wiejskim/ fot. pixabay

Samorząd Podkarpacia ma własny program dedykowany terenom wiejskim. Zakłada on projekty realizowane w oparciu o opracowywane przez mieszkańców Sołeckie Strategie Rozwoju Wsi oraz inicjatywę o charakterze edukacyjnym - Uniwersytet Samorządności.

Jak poinformował PAP marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, w latach 2017-2020 w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi (PPOW) dofinansowano w sumie 304 wnioski na łączną kwotę przekraczającą 3 mln zł.

"Pomimo faktu, że dofinansowanie nie jest wysokie, gdyż nie przekracza 10 tys. zł, program cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców podkarpackich sołectw, którzy chętnie realizują projekty związane z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej, tworzeniem miejsc służących wypoczynkowi, upamiętnianiem postaci i wydarzeń historycznych, kultywowaniem lokalnych zwyczajów i tradycji" - podkreślił.

Z kolei w ramach inicjatywy Uniwersytet Samorządności udało się utworzyć placówki realizujące szkolenia w 16 powiatach. Kwota przeznaczona na tę inicjatywę wyniosła ponad 420,7 tys. zł.

Jak zaznaczyła Monika Konopka z biura prasowego urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie, w ramach bloków: samorządowo-obywatelskiego, ekologicznego, etnograficznego, historycznego, promocyjno-gospodarczego, a także zajęć praktycznych przeprowadzono łącznie 68 zajęć edukacyjnych w formie szkoleń, warsztatów, seminariów i wykładów.

Obecnie realizowana jest kolejna edycja PPOW, obejmująca lata 2021-2025. Konopka podkreśliła, że ważnym akcentem jest organizowany w ramach PPOW konkurs "Piękna wieś Podkarpacka", promujący najpiękniejsze i najbardziej zadbane sołectwa województwa.

Budżet PPOW na lata 2021- 2025 ustalany jest każdego roku. W tym roku na działania służące realizacji Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi przeznaczonych zostanie ponad 1 mln zł, zawartych zostanie 90 umów. Natomiast na Uniwersytet Samorządności dedykowana będzie kwota ponad 235,5 tys. zł i dofinansowanych zostanie 18 umów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI