×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Podkarpackie: ponad 440 tys. zł za szkody zwierząt chronionych

Autor: PAP 20 listopada 2020 10:26

Podkarpackie: ponad 440 tys. zł za szkody zwierząt chronionych Podkarpackie: ponad 440 tys. zł za szkody zwierząt chronionych/ fot. shutterstock.com

Na Podkarpaciu ponad 440 tys. zł zapłacił od początku roku Skarb Państwa rolnikom za szkody wyrządzone przez bobry, wilki, niedźwiedzie, żubry i rysie.

"Otrzymaliśmy blisko 270 zgłoszeń dotyczących szkód wyrządzonych przez zwierzęta gatunków chronionych. W większości są one spowodowane przez wilki i bobry" - powiedział w piątek PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Łukasz Lis.

Przypomniał, że w ubiegłym roku za 416 szkód rolnikom wypłacono 622 tys. zł.

Jak zaznaczył rzecznik, "najwięcej zgłoszeń, bo 123, dotyczy, podobnie jak w roku ubiegłym, aktywności wilków".

"Widoczny jest natomiast spadek szkód wyrządzonych przez bobry. Zazwyczaj były one na podobnym poziomie jak te wilcze. W tym roku zgłoszony ich ponad 100; dla porównania, w 2019 roku zanotowano 149, a dwa lata temu 211" - mówił Lis.

Również mniej niż przed rokiem jest szkód powodowanych przez niedźwiedzie. "Jednak pod względem finansowym nie jest to tak duża różnica" - dodał rzecznik RDOŚ.

Zwrócił uwagę, że szkody wywołane przez wilki dotyczą przede wszystkim strat w pogłowiu zwierząt gospodarskich, głównie owiec. "W tym roku oprócz owiec, wilki ubytki poczyniły też w hodowlach jeleniowatych" - zauważył Lis.

Z kolei niedźwiedzie, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, wyrządziły dotychczas ponad 22 szkód na kwotę ok. 74 tys. zł. Są to przede wszystkim straty w rodzinach pszczelich. Natomiast szkody wyrządzane przez bytującą w Bieszczadach górską populację żubra wycenione zostały na prawie 3 tys. zł.

"Od wielu lat, najmniej problemów mamy z rysiami. W tym roku bilans strat powodowanych przez rysie to dwa jelenie i jedna owca. W ubiegłym roku nie było żadnych zgłoszeń" - wyjaśnił Lis.

Za zniszczenia dokonane przez zwierzęta chronione płaci Skarb Państwa, a za szkody zwierzyny łownej - koła łowieckie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI